PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasza cyfrowa prowincja

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 lipca 2010 - 08:56
Nasza cyfrowa prowincja

W Świętokrzyskiem, Opolskiem, Lubelskiem i na Podlasiu dostęp do nowoczesnej sieci ma zaledwie dwa procent mieszkańców. A to i tak dane zawyżone przez większe miasta. Na wsiach stacjonarny Internet szerokopasmowy nie występuje.
Pod względem dostępu do szerokopasmowej sieci stacjonarnej jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ledwie jeden na ośmiu Polaków ma takie połączenie. Choć powstają nowe łącza stacjonarne i rośnie liczba użytkowników korzystających z Internetu mobilnego, to wciąż na tle Europy pozostajemy cyfrową prowincją – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co z tego, że na rozwój teleinformatyki w Polsce z funduszy unijnych na lata 2007-2013 jest przeznaczone około 15 mld zł, w tym 5 mld zł na rozwój dostępu do szybkiego Internetu, skoro blisko 13 mln ludzi z tego nie skorzysta.  Zdaniem ekspertów to cyfrowi analfabeci. Nie korzystają oni z sieci, bo nie potrafią i nie chcą się tego nauczyć, gdyż nie wiedzą, w czym mogłoby im się to przydać.

Kolejne rządy całkiem o nich zapomniały. Zamiast tego skupiano się na zakupach nowoczesnego sprzętu. W urzędach na Podlasiu aż 95 proc. pracowników ma komputer, tyle że nikła z tego pomoc dla zwykłych ludzi. Oni z technologii nie korzystają.

Teoretycznie jest plan, by to poprawić. Zgodnie z wytycznymi UE rząd przygotowuje rewolucję cyfrową. W 2015 r. wszyscy obywatele w Polsce powinni mieć dostęp do Internetu, tak jak do wody czy gazu. Wszystko to zakłada ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która ma przyspieszyć rozwój rynku telekomunikacyjnego i zlikwidować białe plamy na mapie Polski – obszary, na których nie ma dostępu do Internetu czy telefonu – informuje  „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.