PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczą samorządowców, jak bronić się przed cyberprzestępczością

  • PAP    7 maja 2015 - 22:19
Nauczą samorządowców, jak bronić się przed cyberprzestępczością
Szkolenia przeprowadzą specjaliści od zwalczania cyberprzestępstw (fot. Sergey Galyonkin/Flickr.com/CC 2.0)

Po internetowym oszustwie, w wyniku którego samorząd województwa podlaskiego stracił ok. 3,7 mln zł, będą dodatkowe szkolenia dyrektorów i głównych księgowych instytucji podległych temu samorządowi.
Decyzję w sprawie szkoleń podjął zarząd województwa podlaskiego - poinformowano w czwartkowym (7 maja) komunikacie.

Śledztwo w sprawie oszustwa na szkodę Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Przestępstwo polegało na tym, że pieniądze zostały przez upoważnionego pracownika tego zarządu dróg przelane na konto podane przez oszustów jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie.

"Zarząd dróg wojewódzkich został wprowadzony w błąd. Wskazano mu, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących wykonawcy i że należy wpłacać pieniądze na inny rachunek niż dotąd. Okazało się, że jest to informacja fałszywa" - mówił w miniony wtorek rzecznik prokuratury Janusz Kordulski.

W związku z przestępstwem i - jak napisano - "licznymi pytaniami i medialnymi komentarzami dotyczącymi cyberoszustwa" komunikat prasowy wydał w czwartek Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) to instytucja podległa samorządowi województwa.

Jak napisano w komunikacie - zastrzegając, iż ze względu na śledztwo urząd nie może ujawniać szczegółów zdarzenia - oszustwo było "bardzo dobrze przygotowane". "Cyberprzestępcy, podszywając się pod spółkę realizującą inwestycje (drogowe - PAP) na terenie gminy Michałowo, znali m.in. dokładną kwotę częściowego rozliczenia, nazwę zadania i terminy płatności" - głosi komunikat.

W ocenie urzędu, pracownik PZDW, zajmujący stanowisko kierownicze, przelał pieniądze na niewłaściwe konto "nie zachowując wszystkich środków ostrożności". Został za to zwolniony dyscyplinarnie za niedopełnienie obowiązków służbowych.

"Prokuratorskie postępowanie pokaże, czy zawinił pracownik lub procedury. Zaistniała sytuacja dobitnie jednak pokazała, jak realnym zagrożeniem jest cyberprzestępczość. W związku z tym zarząd województwa podlaskiego podjął kroki w kierunku przeprowadzenia dodatkowego szkolenia dyrektorów i głównych księgowych podległych jednostek przez specjalistów od zwalczania cyberprzestępstw" - napisano w komunikacie, podpisanym przez Urszulę Arter, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-05-08 21:57:24

    Cyberprzestępców Trzeba się starać, Złapać i potem Dotkliwie karać.