PARTNER PORTALU
  • BGK

Naukowa książnica na kliknięcie myszki

  • PAP    17 grudnia 2012 - 16:59
Naukowa książnica na kliknięcie myszki

Ponad 120 pozycji zawiera "Płocka Biblioteka Cyfrowa", która ma stanowić zasób wiedzy o Płocku, ziemi płockiej i Mazowszu oraz promować regionalne dziedzictwo kulturowe i naukowe. W poniedziałek realizację projektu zakończyło Płockie Towarzystwo Naukowe.
Towarzystwo Naukowe Płockie to najstarsza w Polsce tego typu instytucja, działająca od 1820 r. Jej częścią jest Biblioteka im. Zielińskich. To właśnie niektóre ze zbiorów tej placówki włączono do serwisu Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Wśród zamieszczonych w "Płockiej Bibliotece Cyfrowej" publikacji znalazły się m.in.: pierwodruk słynnego dzieła Jana Długosza "Historia Polonica ..." wydany w Dobromilu w 1615 r., a także regionalia, zawierające materiały dotyczące Płocka, ziemi płockiej i Mazowsza.

Federacja Bibliotek Cyfrowych to jedyna ogólnopolska sieć bibliotek i repozytoriów cyfrowych. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea i ośrodki badawcze. Serwis Federacji utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Obecnie w sieci Federacji zbiory publikuje 100 polskich bibliotek.

Serwis cyfrowych zasobów będzie systematycznie wzbogacany o kolejne publikacje z księgozbioru Biblioteki im. Zielińskich.

Projekt "Płocka Biblioteka Cyfrowa" był realizowany od maja do grudnia 2012 r. i został dofinansowany ze środków miasta Płocka w kwocie ponad 15,9 tys. zł w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.