PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepełnosprawnik.pl - nowa wyszukiwarka miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych

  • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 13:36
Niepełnosprawnik.pl - nowa wyszukiwarka miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych
Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl - poza nazwą wyszukiwarki - pojawia się jedynie okienko, gdzie należy wpisać szukany obiekt (fot.facebook.com/niepelnosprawnik)

• Pod adresem Niepelnosprawnik.pl działa wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.
• W wyszukiwarce obecnych jest 12 tys. obiektów, nie tylko z Warszawy.
• Niepełnosprawnik obsługuje literówki, synonimy i radzi sobie z zaawansowaną składnią.
"Niepełnosprawnik to jest takie miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami - z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością słuchu, wzroku - mogą znaleźć dla siebie dostępne miejsca, tzn. takie, do których mogą wejść i skorzystać z usług. W niepełnosprawniku znajduje się wszystko, co niezbędne do życia - sklep spożywczy, kino, kawiarnia, pralnia, krawiec, sklep z rybkami, biblioteka, urząd dzielnicy czy gminy - przeróżne miejsca" - powiedział szef Fundacji TUS, która wymyśliła "niepełnosprawnik", Piotr Todys.

Jak dodał, dzięki "niepełnosprawnikowi" wiele osób, zanim wyjdzie z domu, będzie mogło przygotować się do tego. "Jednak 99 proc. miejsc użyteczności publicznej w Polsce jest niedostępnych i informacja, co jest dostępne, jest dla tej grupy osób podstawowa" - dodał. W wyszukiwarce jest 12 tys. obiektów, nie tylko z Warszawy. Są w nim także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc medyczną. Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.

"Niepełnosprawnik" jest przejrzysty i ma formę minimalną. Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl - poza nazwą wyszukiwarki - pojawia się jedynie okienko, gdzie należy wpisać szukany obiekt. Po jego wpisaniu użytkownik otrzymuje podstawowe informacje - nazwę, dane adresowe i czytelne piktogramy, które od razu określają, czy miejsce jest dostępne dla osoby z konkretną niepełnosprawnością. Jeśli ktoś nie jest pewny, co oznacza piktogram, po najechaniu na niego kursorem, otrzymuje informację tekstową, jak go rozumieć. Jeśli chce poznać szczegóły musi kliknąć w odnośnik.

"Niepełnosprawnik" obsługuje literówki, synonimy i radzi sobie z zaawansowaną składnią. Jest zgodny z unijnymi standardami dostępności cyfrowej WCAG 2.0. "Ta wyszukiwarka jest w tak dostępnej formie, jak to tylko możliwe. Z jednej strony jest dostępna dla osób niewidomych, niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, a z drugiej - dostępna nie tylko na komputerze czy laptopie, ale też z poziomu tabletu czy telefonu" - powiedział Grzegorz Wolański, który współtworzył nowy "Niepełnosprawnik".

"Niepełnosprawnik" funkcjonuje od 2007 r. Początkowo opisywał obiekty użyteczności publicznej, tj. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły czy salony fryzjerskie, tylko w Śródmieściu.

Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce mieszka około 5,5 mln osób niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.