PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepotrzebne wydatki samorządów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 stycznia 2011 - 06:49

Władze lokalne chcą zmian przepisów, które powodują zbędne wydatki. Ich lista jest długa i dotyczy m.in. dublowania zadań czy równania wynagrodzeń do średniej.
Zestawienie, liczące kilkadziesiąt pozycji, przedstawił Związek Powiatów Polskich. Lista wraz z propozycjami zwiększenia dochodów trafiła już do resortu finansów. Samorządowcy mają nadzieję, że minister weźmie pod uwagę ich sugestie. Obiecał przygotowanie pakietu antykryzysowego, dzięki któremu zmniejszyłyby się koszty funkcjonowania samorządów – pisze „Rzeczpospolita”.

Bezsensowny jest na przykład przepis, który nakazuje zatrudnianie jednego pracownika socjalnego w przeliczeniu na 2 tys. mieszkańców. Nie jest brana pod uwagę rzeczywista sytuacja w danej gminie czy mieście. I tam, gdzie bezrobocie jest małe, pracownicy socjalni de facto nie mają co robić.

Wiele przepisów powoduje też zbyt wysokie wydatki oświatowe. Zupełnym absurdem jest tzw. równanie wynagrodzeń nauczycieli do średniej. A powinno się płacić za wykonaną pracę i jej jakość.

Powiaty muszą prowadzić zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, dzięki którym osoby potrzebujące uzyskują dostęp do świadczeń z PFRON. Za to ZUS orzeka o niepełnosprawności do celów rentowych. To niepotrzebne dublowanie zadań – pisze Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.