PARTNER PORTALU
  • BGK

Nieruchomości z interaktywną administracją

  • GK    8 sierpnia 2013 - 12:42
Nieruchomości z interaktywną administracją

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi, którzy coraz częściej korzystają ze specjalistycznych systemów informatycznych koordynujących pracę zarządcy i administratora.
Zgodnie z wstępnymi danymi GUS, w pierwszym półroczu 2013 roku oddano do użytku blisko 68,5 tys. mieszkań. O 1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku i o jedną czwartą więcej niż w 2011 roku.

Rosnąca liczba lokali mieszkalnych to także rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi, którzy coraz częściej wspomagają się specjalistycznymi systemami informatycznymi, koordynującymi prace wynikające z obowiązków zarządcy i administratora.

Zarządzanie budynkami mieszkalnymi już od dawna nie przypomina pracy typowego gospodarza domu, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze jakiś czas temu.

Obecnie skuteczne zarządzanie budynkami to raczej kwestia doboru odpowiedniego systemu informatycznego, na który zapotrzebowanie rośnie wraz z rozwojem budownictwa mieszkaniowego, magazynowego czy powierzchni biurowych.

Zgodnie z danym zawartymi w raporcie o Spółdzielczości Polskiej z 2010 roku w naszym kraju funkcjonuje ok 3,5 tys. spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami. Doliczyć do tego należy także stale rosnącą liczbę wspólnot mieszkaniowych(zgodnie z danymi GUS z roku 2010 ponad 120 tys.) tworzonych przez posiadaczy mieszkań własnościowych.

- Duża część nieruchomości zrzeszonych we wspólnotach czy spółdzielniach mieszkaniowych już teraz zarządzana jest poprzez systemy informatyczne. Można założyć, że w niedalekiej przyszłości niemal wszyscy zarządcy będą koordynować swoją pracę wykorzystując do tego narzędzia informatyczne - głównie ze względu na związane z tym korzyści i oszczędność czasu" - ocenia Sebastian Janicki, wiceprezes specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami marki Atlanti.

Zarządzanie kompleksami nieruchomości, składającymi się z kilkunastu, czasem kilkudziesięciu budynków to duże wyzwanie organizacyjno-logistyczne. Od tego, jak skutecznie i sprawnie będzie ono przebiegać, zależy jakość życia mieszkańców oraz ocena pracy zarządców.

- Zrozumiałe jest więc, że osoby odpowiedzialne za prace remontowe, kwestie płatności czy komunikację z mieszkańcami wspierają się rozwiązaniami, które usprawniają organizację tych zadań - dodaje Janicki.

Atlanti, nowa marka na rynku nieruchomości, stworzona przez firmę Nieruchomości MSW, oprócz standardowych usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami, postanowiła wprowadzić do swojej oferty właśnie system zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi.

Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego IAN - Interaktywna Administracja Nieruchomości dostępny będzie z poziomu chmury internetowej. Jego zadaniem będzie usprawnienie i skoordynowanie wszystkich prac związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

Dostępne w chwili obecnej na rynku systemy CRM dedykowane zarządcom nieruchomości i wspólnotom mieszkaniowym charakteryzują się różnym zakresem funkcjonalności oraz formą dostępności. Jedne instalowane są w postaci programów komputerowych, inne dostępne są w formie portali internetowych.

Cloud Computing także obecny jest w dziedzinie systemów dla zarządców. I podobnie jak w innych branżach, wydaje się, że także tutaj ma on szansę stać się dominująca formą.

Zapotrzebowanie na specjalistyczne systemy informatyczne dedykowane branży nieruchomości rośnie także wraz ze wzrostem budowy powierzchni magazynowych i handlowych, a na takie ciągle jest popyt.

Zgodnie z raportem „Rynek Powierzchni Handlowych po II kwartałach 2013 roku" przygotowanym przez Jones Lang LaSalle, w bieżącym roku w Polsce może otworzyć się ok 500 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, która podobnie jak budynki mieszkalne, wymagać będzie odpowiedniego zarządzania.

Z powodu powierzchni oraz liczby najemców, koordynowane jest ono głównie poprzez systemy informatyczne monitorujące rozliczenia, remonty, stan bezpieczeństwa oraz współpracę z podwykonawcami.

Niewątpliwie przekłada się ono także na jakość polskiego rynku nieruchomości. A ta w przypadku inwestycji długoterminowych, jakim jest kupno czy wynajem lokalu, ma coraz większe znaczenie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.