PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa strona Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

  • PAP    13 maja 2015 - 12:17
Nowa strona Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
Witryna została przygotowana według najnowszych standardów internetowych, wszystkie treści są dostępne z urządzeń mobilnych oraz jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (fot. cepik.gov.pl)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło nową wersję strony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców www.cepik.gov.pl, przygotowaną przez Centralny Ośrodek Informatyki.
Na nowej witrynie znajdują się zarówno informacje skierowane do obywateli i przedsiębiorców, jak i podmiotów uprawnionych do korzystania z danych gromadzonych w ewidencjach. Portal umożliwia łatwą nawigację i szybkie odnajdywanie informacji przez użytkowników. Witryna została przygotowana według najnowszych standardów internetowych, wszystkie treści są dostępne z urządzeń mobilnych oraz jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja portalu informacyjnego odbyła się w ramach projektu CEPiK 2.0.

Cepik.gov.pl dla obywateli i przedsiębiorców

Dzięki nowej witrynie obywatele i przedsiębiorcy uzyskają łatwy dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. W zależności od potrzebnych informacji można skorzystać z różnych dostępnych usług:

Historia pojazdu - to bezpłatna usługa, dzięki której poznasz historię pojazdu przed zakupem. Usługa pozwala sprawdzić m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne. Bezpieczny autobus - to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Wniosek o udostępnienie danych - Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każdy może uzyskać dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) oraz centralnej ewidencji kierowców (CEK). W tym celu trzeba złożyć wniosek, w którym wskaże się swój uzasadniony interes. Na stronie cepik.gov.pl zamieszczona została procedura składania wniosków zarówno przez internet, jak i drogą tradycyjną.

Wniosek o dane statystyczne - Na stronie została zamieszczona także procedura składania wniosków o udostępnienie danych statystycznych z ewidencji. Dane mogą być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Cepik.gov.pl dla podmiotów uprawnionych

Dane gromadzone w CEPiK są wykorzystywane przez wiele podmiotów, gdyż są one pomocne w realizacji ich obowiązków, na przykład:

- Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, - sądy, prokuratura, komornicy sądowi, - inne podmioty.

Na stronie cepik.gov.pl zostały zamieszczone wszystkie niezbędne informacje, instrukcje i wnioski dla podmiotów korzystających z ewidencji.

Najciekawsze statystyki

Na stronie cepik.gov.pl zostały zamieszczone najciekawsze statystyki wygenerowane z ewidencji. Dzięki naszej stronie można sprawdzić m.in. gdzie zarejestrowano najwięcej pojazdów w Polsce lub w którym województwie wydano najwięcej dokumentów prawa jazdy.

Czym jest CEPiK?

CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak:

- dane pojazdu (na przykład marka, model) - dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc), - informacje o dokumentach pojazdu.

W centralnej ewidencji kierowców gromadzone są dane o:

- osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, - osobach, którym cofnięto uprawnienia, - osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów.

Kto przekazuje dane do CEPiK?

Do CEPiK dane przekazują:

- wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, które rejestrują pojazdy oraz wydają dokumenty prawa jazdy. Wydział komunikacji przekazuje do CEP dane właściciela/posiadacza, dane techniczne pojazdu, a do CEK przekazuje dane kierowców, - ubezpieczyciele, którzy przekazują informacje o ubezpieczeniu pojazdu, - stacje kontroli pojazdów, które przekazują informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania, - Policja, Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), które przekazują między innymi informacje o kradzieży pojazdu i o zatrzymaniu dokumentów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.