PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe dowody osobiste od marca 2015 r.

  • pap    9 grudnia 2014 - 15:52
Nowe dowody osobiste od marca 2015 r.
www.msw.gov.pl

Przesunięcie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku - terminu wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju - zakłada projekt MSW, który we wtorek przyjął rząd.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawo o aktach stanu cywilnego.

Projekt zakłada wydłużenie o dwa miesiące vacatio legis ustaw o dowodach osobistych oraz o ewidencji ludności; oznacza to, że do 1 marca 2015 r. nowe wzory dowodów nie będą wydawane.

Czytaj: Nowe dowody osobiste: szykuje się katastrofa większa niż wyborcza? MSW uspokaja

Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów.

Jak podkreśla MSW, celem projektu jest zapewnienie bezpiecznego wdrożenia systemu, na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych.

Czytaj: Aplikacja Źródło: unijne pieniądze wydane na niesprawny system

"Z uwagi na charakter i rozmiar przedsięwzięcia, dodatkowy czas pozwoli na kolejną weryfikację działania zbudowanych systemów, umożliwi także lepsze przygotowanie urzędników do obsługi nowych rejestrów i dokonanie zmian w organizacji pracy urzędów. Projekt wychodzi naprzeciw postulatom gmin, które wnosiły o wydłużenie okresu wdrożenia nowych rozwiązań" - przekonują autorzy projektu.

Jak w ubiegłym tygodniu informowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia nowego systemu podjęto w związku z tym, że wyniki przeprowadzonych testów nie były w pełni satysfakcjonujące.

"Uwzględniając fakt, że jego wdrożenie obarczone jest dużym ryzykiem, MSW przeprowadziło zgodnie z harmonogramem wieloetapowe testy. Miały one zweryfikować poprawność funkcjonowania nowych aplikacji. Ministerstwo chciało mieć pewność, że w ich działaniu nie pojawią się nieprawidłowości, które zakłóciłyby płynną obsługę mieszkańców" - powiedziała Woźniak.

Rzeczniczka podała, że MSW otrzymywało m.in. z urzędów stanu cywilnego liczne prośby i sugestie, aby przesunąć okres wejścia w życie nowych przepisów. "Istotne jest także właściwe przygotowanie wszystkich, a zwłaszcza nowych władz samorządowych, do realizacji tego procesu" - powiedziała Woźniak. Dodała, że w wybranych gminach zostanie przeprowadzony pilotaż tego systemu.

W MSW funkcjonuje specjalny zespół, który na bieżąco monitoruje stan przygotowania nowego systemu, a także nadzoruje proces techniczny jego testowania.

W myśl przepisów, które miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych.

Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego musimy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie pełnomocnik.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.