PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe dowody osobiste: System Rejestrów Państwowych: urzędnicy pełni obaw przed 1 marca

  • pt    24 lutego 2015 - 13:39
Nowe dowody osobiste: System Rejestrów Państwowych: urzędnicy pełni obaw przed 1 marca

Wprowadzenie Systemu Rejestrów Państwowych budzi obawy urzędników - fot.mat.prasowe.

Zmiany te docelowo mają być dla klientów korzystne, ale w początkowym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań czas załatwiania spraw może się wydłużyć – asekuruje się krakowski magistrat przed zmianami jakie wejdą w życie 1 marca.
1 marca 2015 r. wchodzą w życie nowe ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawa o dowodach osobistych oraz Ustawa o ewidencji ludności.

Jak pisze na swojej stronie krakowski magistrat: - Wprowadzają one zmiany, które docelowo mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie.

Urzędnicy dodają jednak, że: zmiany te docelowo mają być dla klientów korzystne, ale w początkowym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań czas załatwiania spraw może się wydłużyć.

Ma to związek z nowym, wciąż modyfikowanym przez MSW systemem informatycznym. Resort spraw wewnętrznych przygotował nawet specjalne procedury na wypadek kłopotów z SRP.

To nie wszystko, bo w informacji dla petentów czytamy ostrzeżenie:

- Uwaga! Utrudnienia, jakie mogą wystąpić po 1 marca 2015 r. w czasie obsługi klientów w zakresie ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych i rejestracji stanu cywilnego mają związek z tworzonym przez MSW od kilku lat systemem opartym na budowie centralnych rejestrów. Aplikacja informatyczna, która wspierać będzie System Rejestrów Państwowych obarczona jest wadami i nadal modyfikowana.

Krakowski magistrat przewiduje nawet, że w USC w Krakowie może nawet nastąpić konieczność zastosowania procedury awaryjnej, tj. pracy w dotychczasowej aplikacji.

- Wtedy zameldowanie noworodka lub nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe do sfinalizowania podczas jednej wizyty w urzędzie. Aby otrzymać odpis aktu stanu cywilnego znajdującego się w rejestrach poza Krakowem, wymagane będzie, zgodnie z ustawą, kilka dni, potrzebnych na wprowadzenie do centralnego rejestru stanu cywilnego aktu, przez właściwy urząd stanu cywilnego – tłumaczą urzędnicy i zastrzegają:

- Ostatecznie o sprawności działania nowego systemu zadecyduje realne działanie.

O niepewności jaka towarzyszy wprowadzeniu w życie Systemu Rejestrów Państwowych świadczą także słowa:

- Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość w tym trudnym, pierwszym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań. Deklarujemy, że nie zaniedbujemy staranności dla najlepszej realizacji nowych zadań leżących po stronie Urzędu Miasta Krakowa. Zachęcamy do korzystania z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa. Znaleźć tam można będzie zaktualizowane procedury Wydziału Spraw Administracyjnych oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • wyborca, 2015-02-27 22:21:02

    Do zatroskany: I MINISTER SAWIETSKI TEŻ !!
  • zatroskany, 2015-02-25 19:10:14

    Na szczęście na jesieni odbędą się wybory do sejmu i senatu.Mam nadzieję ,że społeczeństwo wybierze nowych, odpowiedzialnych ludzi, którzy odstąpią od tych nieudanych prób reformowania naszego państwa.Krótko mówiąc "polsko języczni" muszą odejść w niebyt.