PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe dowody osobiste: szykuje się katastrofa większa niż wyborcza? MSW uspokaja

 • Bartosz Dyląg    27 listopada 2014 - 00:01
Nowe dowody osobiste: szykuje się katastrofa większa niż wyborcza? MSW uspokaja
Pixbay

Aplikacja Źródło, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku jest wdrażana zbyt szybko, może nie funkcjonować prawidłowo. Rezerwa celowa na ten cel, w tym na rejestry stanu cywilnego, skoczyła o 160 mln zł – uspokaja MSW.
MSW pracuje nad systemem informatycznym rejestrów państwowych, który ma zrewolucjonizować załatwianie spraw urzędowych. Programem do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w tym systemie (rejestry dowodów osobistych, stanu cywilnego i PESEL) ma być aplikacja Źródło, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Przyszłość całego systemu budzi coraz większy niepokój samorządowców.

Czytaj też: Aplikacja Źródło: unijne pieniądze wydane na niesprawny system

Środowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego było poświęcone m.in. części systemu informatycznego, które odpowiada za rejestry stanu cywilnego. Strona samorządowa uważa, że system jest wdrażany zbyt szybko.

– Sądzimy, że projekt jest realizowany w bardzo przyspieszonym trybie. Ostatnio mieliśmy próbkę, jak może potoczyć się sytuacja, kiedy duże projekty teleinformatyczne są wdrażane w zbyt krótkim czasie – przypominał Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST.

W opinii Stanisława Bodysa, wiceprezesa Unii Miasteczek Polskich, już dziś widać, że będą problemy z wdrożeniem systemu.

– Rozpoczęły się szkolenia urzędników urzędów stanu cywilnego i już widzimy, że będą problemy związane zarówno z pojemnością tego systemu, jak i z jego wdrażaniem – ocenił Stanisław Bodys.

Czytaj też: W 2015 r. USC zostanie zinformatyzowany oraz Aplikacja Źródło: unijne pieniądze wydane na niesprawny system

Jan Maciej Czajkowski wyjaśnił ponadto, że strona samorządowa zgłaszała uwagi dotyczące skutków finansowych wdrożenia systemu, szczególnie w pierwszym roku jego funkcjonowania. Niestety, jej uwagi nie zostały uwzględnione.

– Oczekujemy bardzo szczegółowej analizy konsekwencji finansowych, byśmy mogli ocenić rzeczywiste skutki wdrożenia tego procesu – wyjaśnił.

Obecny na środkowym posiedzeniu wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela przypomniał, że resort zobowiązał się do monitorowania skutków, które wystąpią po wdrożeniu systemu informatycznego i przedstawienia w ciągu dwóch lat ich analizy.

Zgodził się, że wdrożenie systemu na pewno będzie wiązało się ze skutkami finansowymi. Budżet wojewodów w zakresie spraw obywatelski został zwiększony o 50 mln zł. Rezerwa celowa na ten cel, w tym na rejestry stanu cywilnego, skoczyła o 160 mln zł.

– Jest to bardzo złożone wdrożenie, obarczone dużym ryzykiem. Staramy się nim aktywnie zarządzać. Słucham uwag gmin, co ma odzwierciedlenie w prawie. Wprowadziliśmy m.in. sześciomiesięczny okres przejściowy – wyjaśnił.

Jak zaznaczył wiceminister, wdrożenie to będzie przeprowadzone odpowiedzialnie, system musi spełniać określone parametry.

– Dzisiaj rozpoczęliśmy w MSW retesty, będą one prowadzone do niedzieli. Na podstawie wyników będziemy podejmowali dalsze decyzje – zapowiedział Tomasz Szubiela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2014-11-27 13:27:40

  Nawet gdyby Bismarck miał rację, to Polacy nie gęsi i uczyć się mogą. Przede wszystkim dokładności i odpowiedzialności. Kreatywności jest jakby nadmiar?
 • glews, 2014-11-27 09:03:34

  Dobrze powiedział Bismarck - Polacy to naród, który nigdy nie powinien mieć swojej państwowości, bo nie tylko nie umie się rządzić ,tworzyć prawa, ale in nigdy go nie przestrzega!
 • AKG, 2014-11-27 08:51:11

  Tak właściwie to niemal wszystkie rozwiązania informatyczne dla administracji centralnej kuleją. Skoro w obecnym systemie przetargowym nie udaje się wyłonić firm skutecznie rozwiązujących te problemy ( nie koniecznie z ich winy ), to może trzeba w MAiC stworzyć silną komórkę informatyczną, zatrudni...ć najlepszych programistów, dobrze im zapłacić i na nich nałożyć obowiązek stworzenia całościowego systemu informatycznego dla administracji, państwowej i samorządowej. Jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych.  rozwiń