PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe KBW będzie musiało przeanalizować system informatyczny

  • pap    23 listopada 2014 - 00:41

To nowe kierownictwo Krajowego Biura Wyborczego (KBW) będzie musiało przeanalizować sytuację, do której doszło w związku z liczeniem głosów w wyborach samorządowych - powiedział w sobotę wieczorem szef KBW Kazimierz Czaplicki.
Na konferencji prasowej Czaplicki zapewnił, że kalkulator wyborczy, czyli podstawowe narzędzie, w które wyposażone są obwodowe komisje wyborcze, działał poprawnie. "Kłopot zaczyna się wyżej, przy ustalaniu wyników proporcjonalnych, ale mamy zapewnienie firmy, że na tym poziomie zakresu informacji, które muszą być przetworzone nie powinno być problemów" - wyjaśniał.

"Jednak PKW zawsze wskazuje w swoich wytycznych, że gdyby cokolwiek się działo, to należy przejść na liczenie ręczne" - dodał Czaplicki.

Mówił, że w II turze wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczenie głosów nie powinno sprawiać kłopotu. "Jest proste sumowanie arytmetyczne głosów oddanych na dwóch kandydatów w danej gminie. Te wyniki powinny być szybko i sprawnie policzone" - zapewnił szef KBW.

Według Czaplickiego możliwe jest wykorzystanie istniejących systemów do ustalania wyników głosowania i wyników wyborów, które są własnością Krajowego Biura Wyborczego.

Szef KBW przypomniał, że w 2010 roku obsługiwane były wybory prezydenckie, a w 2011 roku zostały przeprowadzone wybory do Sejmu i Senatu na podstawie nowego oprogramowania. "Także w wyborach do Parlamentu Europejskiego korzystaliśmy z oprogramowania, które sprawdziło się" - zaznaczył.

"Uważaliśmy, że po niezbędnej modernizacji tych systemów, mogą być one wykorzystane. Według naszych informatyków możliwe jest prawidłowe przeprowadzenie wyborów prezydenckie, a później jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu" - mówił Czaplicki.

"To będzie zadanie nowego kierownictwa KBW, które będzie musiało przeanalizować sytuację, która się zdarzyła, przeanalizować środki finansowe. Mamy pewne środki zapewnione na przyszły rok, na tego typu działania i stwierdzić czy istnieje możliwość zlecenia firmie modernizację systemu" - dodał Czaplicki. (PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.