PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe legitymacje dla emerytów rencistów

  • PAP/AT    7 lutego 2017 - 11:39
Nowe legitymacje dla emerytów rencistów
Legitymacja emeryta-rencisty z zasady nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg (fot.fotolia)

• Dotychczas legitymacje emeryta-rencisty miały jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), który obowiązywał od 2004 r.
• Od 1 lutego br. ZUS wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje.
• Stare legitymacje zachowują jednak ważność i nie będą wymieniane automatycznie.
Od początku lutego każdy, kto przechodzi na świadczenie z ZUS, otrzymuje nową legitymację emeryta-rencisty dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.

Legitymacja emeryta-rencisty jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Rocznie wydawanych jest od 350 tys. do 400 tys. tych dokumentów.

Dotychczas legitymacje miały jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), który obowiązywał od 2004 r. Od 1 lutego br. ZUS wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje.

Na nowej legitymacji alfabetem Braille'a zapisano skrót "LER" (od legitymacji emeryta-rencisty). Ma to ułatwić rozpoznanie dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym.

Czytaj też: Przybywa emerytów i rencistów

Stare legitymacje zachowują ważność i ZUS nie będzie ich automatycznie wymieniał. Jednak osoby, które mają problem ze wzrokiem i chciałyby otrzymać legitymację opisaną alfabetem Braille'a, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.

Na nowej legitymacji pole "numer świadczenia" zastąpiono "rodzajem świadczenia", w którym będą wpisywane: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

ZUS przypomina, że legitymacja z zasady nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg (np. o ulgach w transporcie publicznym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.