PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe mapy popytu na internet

  • GK    23 kwietnia 2013 - 10:52
Nowe mapy popytu na internet

Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił nową edycję ogólnokrajowych map popytu na usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowy internet oraz na samorządowe hotspoty z dostępem do internetu w miejscach publicznych.
Mapy popytu to ilustracyjne zestawienie informacji o zapotrzebowaniu użytkowników końcowych zgłaszanym przez nich od października 2012 r. na trzy rodzaje usług: telefon stacjonarny, internet szerokopasmowy, bezpłatny lub za opłatę niższą niż cena rynkowa dostęp do internetu, świadczony w miejscach publicznych za pośrednictwem bezprzewodowych sieci tzw. hot spotów, przez jednostki samorządu terytorialnego.

Mapy popytu dostępne na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zebrane od użytkowników zgłoszenia są przedstawione w przystępnej formie map i tabel - ujętych na 4 poziomach, tzn. kraj, województwo, powiat, gmina.

Mapy popytu to identyfikacja miejsc, w których istnieje zapotrzebowanie na usługę telefonii stacjonarnej oraz usługę internetu szerokopasmowego, a także potencjalnych lokalizacji samorządowych punktów bezprzewodowego dostępu do internetu.

Tym samym mapy są narzędziem służącym lepszemu koncentrowaniu działań na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, poprzez zidentyfikowanie miejsc (lokalizacji, obszarów), gdzie istnieje niezaspokojony popyt na ww. usługi telekomunikacyjne.

Baza prezentowanych w mapach popytu danych powstaje na podstawie informacji, które wpływają do Urzędu Komunikacji Elektronicznej od: użytkowników końcowych bądź potencjalnych użytkowników końcowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych jednostek samorządu terytorialnego w ramach zorganizowanych akcji zbierania danych o braku dostępu do usług objętych mapami na danym obszarze.

Dane wyświetlane na mapach są na bieżąco aktualizowane.

Dlatego, jak informuje UKE, deklarowany popyt na usługi na danym obszarze nie może jeszcze być uznany za pełny. Nie wszyscy bowiem użytkownicy lub potencjalni użytkownicy tych usług posiadają wiedzę o mapach popytu tworzonych i publikowanych przez UKE, a co za tym idzie, nie wszyscy dotąd skorzystali z możliwości zgłoszenia zapotrzebowania na usługi. Informacje prezentowane na mapach mają więc charakter wyłącznie orientacyjny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.