PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe projekty informatyczne w Częstochowie

  • PAP    10 stycznia 2012 - 08:25
Nowe projekty informatyczne w Częstochowie

Kilka projektów związanych z informatyką i internetem będzie w najbliższym czasie realizowanych w Częstochowie i okolicach.
27 mln zł wart jest wdrażany projekt „Budowa infrastruktury informatycznej dla Subregionu Północnego E-region częstochowski”. Zakłada on budowę ok. 350 km sieci światłowodowej w powiatach: częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim oraz w samej Częstochowie.

Realizacja projektu ma poprawić jakość dostępu do internetu w subregionie częstochowskim i umożliwić rozwój nowych technologii oraz usług, jak e-learning, e-zdrowie itp.

Prawie 5 mln zł to koszt budowy sieci szerokopasmowej CzestNet. Ten projekt obejmuje wykonanie infrastruktury informatycznej w technologii światłowodowej na terenie Częstochowy (zabierz głos, oceń prezydenta) – wybudowana zostanie sieć szkieletowa i dystrybucyjna łącząca m.in. 32 szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

W trzech bibliotekach w mieście zostaną zainstalowane Publiczne Punkty Dostępu do Internetu. Realizacja projektu ma poprawić jakość dostępu do sieci i stworzyć warunki techniczne do wykorzystania nowoczesnych multimedialnych programów i ogólnodostępnych systemów nauczania.

Kolejny projekt „Internet oknem na świat – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Częstochowa” będzie kosztował 2,3 mln zł. Jego celem jest dostarczenie sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz internetu szerokopasmowego osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. Grupą docelową projektu będzie 30 gospodarstw domowych spełniających kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej oraz 60 placówek oświatowych.

W projekcie przewidziano zakup cyfrowych materiałów edukacyjnych, modernizację sieci oraz wyposażenie każdej placówki w tablicę interaktywną. Cyfrowe materiały będą wspierały nauczanie takich przedmiotów jak: biologia, chemia, geografia, fizyka, matematyka i przedsiębiorczość.

3,5 mln zł to koszt kolejnego projektu „Nowatorski Program – nowoczesny nauczyciel”, zakładającego m.in. przeszkolenie 252 nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Później nauczyciele i instruktorzy wezmą udział w praktykach w przedsiębiorstwach, które zakończą się opracowaniem 150 lekcji elektronicznych z obsługi stanowiska pracy. Lekcje zostaną umieszczone m.in. na platformie elektronicznej.

Nauczyciele z częstochowskich szkół uczestniczą w szkoleniach w ramach projektu pn. „E-lekcje – wspólny język ucznia i nauczyciela” z zakresu obsługi Platformy Oświatowej. Następnym etapem jest zakup tabletów dla ok. 90 uczniów z trzech wybranych klas gimnazjalnych. Mają one trafić do szkół we wrześniu tego roku.

W ramach pilotażu uczniowie wraz z nauczycielami będą testować programy i platformy multimedialne i internetowe przeznaczone dla szkół. W następnej kolejności w tablety mają być wyposażone także częstochowskie szkoły podstawowe. W planie budżetu Częstochowy na rok 2012 zaplanowano na ten cel 150 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.