PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe technologie i prawo kluczem do upowszechnienia e-podpisu

  • AW    12 czerwca 2013 - 12:35
Nowe technologie i prawo kluczem do upowszechnienia e-podpisu

Rynek cyfrowy znalazł się w momencie konieczności wyboru jednolitych i skutecznych rozwiązań e-weryfikacji, które pozwolą na prowadzenie nowoczesnego biznesu w sieci i zaufanych kontaktów online w skali międzynarodowej.
Dobiegło końca Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) 2013 w Międzyzdrojach. Tematem przewodnim XIII edycji forum były „Zaufane usługi elektroniczne na międzynarodowym rynku cyfrowym". Konferencja obfitowała w żywe dyskusje na temat trendów technologicznych dla e-identyfikacji i kwestii regulacji prawnych.

- Obecnie cyfrowy rynek znalazł się w momencie konieczności wyboru jednolitych i skutecznych rozwiązań e-weryfikacji, które pozwolą na prowadzenie nowoczesnego biznesu w sieci i zaufanych kontaktów online w skali międzynarodowej. Podczas EFPE 2013 zaprezentowano różnorodne poglądy na ten temat, jednak wszyscy byliśmy zgodni, że e-identyfikacja powinna być prosta i dostępna na szeroką skalę - mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes Unizeto Technologies - współorganizatora konferencji EFPE 2013.

Współczesne trendy rozwoju technologicznego mają bezpośrednie przełożenie na rynek podpisu elektronicznego. Podczas EFPE 2013 szczególnie szeroko omawiane były przykłady wykorzystania urządzeń mobilnych w tym zakresie oraz cloud computingu.

Oba rozwiązania mają na celu umożliwienie dynamicznego i wygodnego korzystania i weryfikowania e-podpisu. W tym zakresie rozwój aplikacji na smartfony i tablety, jak i aplikacji dostępnych w chmurze będzie ułatwiał bezpieczną e-identyfikację. Jednak w zakresie upowszechniania podpisu elektronicznego zapewnienie samych narzędzi nie wystarczy potrzebne jest również odpowiednie prawo ujednolicające rozwiązania i zapewniające ich szeroką dostępność.

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) 2013, największa międzynarodowa konferencja w Europie na temat zagadnień e-podpisu i e-identyfikacji. W wydarzeniu wzięło udział 130 uczestników z 21 krajów.Patronat honorowy nad konferencją EFPE 2013 objęli: Minister Gospodarki, Minister Sprawiedliwości, Minister Administracji i Cyfryzacji, Sejm RP, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN). Organizatorami EFPE 2013 byli Unizeto Technologies oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, natomiast partnerem merytorycznym – Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.