PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe ulice w gminie Siepraw

  • GK    22 lipca 2013 - 13:00
Nowe ulice w gminie Siepraw

Lipiec 2013 roku okazał się dla mieszkańców gminy Siepraw początkiem wielu zmian. Wszystkie miejscowości w tej gminie, a więc: Siepraw, Czechówka, Zakliczyn oraz Łyczanka posiadają już ulice.
W lipcu 2012 roku gmina Siepraw postanowiła sprostać trudnej sprawie uporządkowania numeracji adresowej i rozpoczęła prace nad wprowadzeniem ulic we wszystkich miejscowościach.

Z pomocą przyszło opublikowane w dniu 2 lutego 2012 r. rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Określa ono szczegółowo m.in. szczegółowo sposób prowadzenia ewidencji adresowej (numeracji adresowej) oraz metodę, czyli zasady nadawania nowych numerów dla nieruchomości.

Blisko rok od tych wydarzeń projekt ten dobiegł do końca. W lipcu 2013 roku wszystkie miejscowości w gminie Siepraw posiadają już ulice.

Aby z sukcesem dokonać procesu przenumerowania i dostarczyć właścicielom nieruchomości zawiadomienia o zmianie numeracji porządkowej - należy najpierw stworzyć bazę adresową. Tutaj sytuacja wyjściowa gminy Siepraw była niemal idealna, gdyż gmina posiadała już georeferencyją bazę punktów adresowych.

Zadaniem firmy realizującej przedsięwzięcie było tylko zweryfikowanie istniejącej bazy w terenie oraz jej kontrola (wraz z poprawą) z innymi dostępnymi bazami - w tym z baza działek ewidencyjnych (kontrola topologiczna) oraz bazą USC (Urząd Stanu Cywilnego - osoby zameldowane w danych miejscowościach).

Ostatnimi pracami nad budową bazy adresowej było dostosowanie jej do wymogów zapisów rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).

Równolegle z pracami nad budową bazy adresowej opracowywano wspólnie z Urzędem Gminy Siepraw oraz radnymi gminy przebieg nowych ulic. Ich nazewnictwo leżało już wyłącznie w kwestii rady gminy i mieszkańców, którzy wykazali się w tym zadaniu ogromnym zaangażowaniem (byliśmy i widzieliśmy je podczas wielu spotkań konsultacyjnych).

Dnia 30 kwietnia 2013 r. Rada Gminy Siepraw podjęła długo oczekiwaną uchwałę w sprawie nadania nazw ulicom w miejscowościach: Czechówka, Łyczanka, Siepraw, Zakliczyn - możemy pochwalić się z dostarczenia Radnym projektu tej uchwały wraz z załącznikiem graficznym.

Jednym z ostatnich etapów prac było dokonanie przenumerowania (przypisanie starym numerom - nowych, z ulicą) oraz wygenerowanie zawiadomień do właścicieli nieruchomości o zmianie numerów.

Utworzona ewidencja miejscowości, ulic i adresów dla gminy Siepraw prowadzona jest w autorskiej aplikacji GEMA. Oprócz możliwości aktualizowania, dodawania i przeglądania historii (podpinanie skanów dokumentów) wszystkich punktów adresowych, aplikacja GEMA wyposażona jest w moduł automatycznego generowania zawiadomień o nadaniu nowych numerów porządków.

Na Portalu Mapowym GEOplMPZP gminy Siepraw, mieszkańcy oraz osoby odwiedzający gminę, mogą znaleźć nowe nazwy ulic oraz adresy (nowa numeracja).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.