PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowinki teleinformatyczne pod jednym dachem

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 18:30
Nowinki teleinformatyczne pod jednym dachem

Prezentacje nowości branży teleinformatycznej, panele dyskusyjne i debaty z udziałem ekspertów - to tylko część oferty otwartych we wtorek w Łodzi XXIII Międzynarodowych Targów Komunikacji Elektronicznej "Intertelecom".
W nowym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Łódzkich można zapoznać się m.in. z Sercem Zimy, czyli opracowaną przez PTK Centertel (Orange) grą audio na urządzeniach mobilnych. Firma prezentuje też m.in. Reach 112, czyli urządzenie dostępu na numer alarmowy dla osób niepełnosprawnych zapewniające różne sposoby komunikacji, np. wideokonferencje i łączność tekstową dla niesłyszących. W takie terminale mają być wyposażone centra obsługi zgłoszeń alarmowych.

Technologiczne nowości prezentują również inni wystawcy, których jest w sumie blisko 40. Oprócz firm komercyjnych swoje stoiska mają również m.in. Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski w Łodzi. Ten ostatni zaprezentował we wtorek "Wrota Regionu Łódzkiego" - czyli projekt, dzięki któremu gminy będą mogły podłączyć się do systemu umożliwiającego ich mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych za pomocą internetu.

Przy zleconej przez łódzki magistrat metropolitalnej budowie sieci szerokopasmowego dostępu do internetu pracuje m.in. prezentowany na targach robot firmy Technitel, która specjalizuje się w budowie sieci szerokopasmowych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

"To urządzenie, które zostało w latach 70-tych ub. stulecia zaprojektowane przez Japończyków. Później ta technologia trafiła do Niemiec, a od 10 lat była de facto zapomniana. My ją wskrzesiliśmy w 2008 roku. W tej chwili posiadamy na terenie całej Polski cztery jednostki, które są w stanie budować sieci szerokopasmowe. Tam, gdzie nie może dotrzeć człowiek, robot jest w stanie ułożyć kabel światłowodowy" - powiedział dyr. generalny Technitel, Rafał Rodziewicz.

Targi odbywają się w nowoczesnym, energooszczędnym budynku, którego wizualizacja była pod koniec marca jednym z głównych elementów wystawy, jaką region łódzki prezentował podczas V Europejskiego Szczytu Regionów i Miast w Kopenhadze. W budynku zastosowano m.in. systemy ogrzewania oparte na alternatywnych źródłach energii - słonecznej i geotermalnej, a także sieć inteligentnego sterowania i systemy oszczędzania wody.

"Intertelecom" zakończy się 19 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.