PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny system łączności to podstawa bezpieczeństwa

  • wnp.pl (Marcin Szczepański)    22 marca 2011 - 14:24
Nowoczesny system łączności to podstawa bezpieczeństwa

Niezawodny i nowoczesny system łączności dostosowany do potrzeb służb mundurowych i ratowniczych jest podstawą bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Konferencja prezentująca pierwszy w Polsce System Cyfrowej Łączności Dyspozytorskiej (SCLD) odbyła się 21 marca 2011 r w Warszawie.

Po raz pierwszy w Polsce firma Polkomtel zaprezentowała SCLD - system łączności grupowej, dostosowany do tych odbiorców, którzy dla sprawnego funkcjonowania potrzebują efektywnej komunikacji. Jak zapewniają twórcy projektu, zasadnicze jego cechy to: bezpieczeństwo, jakość, zasięg i dostępność.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka należy wdrażać rozwiązania, które są wykorzystywane i udoskonalane na co dzień, a nie tworzone jedynie na okoliczność zarządzania kryzysowego. - Dzięki temu system może być wykorzystywany również w codziennej komunikacji i zarządzaniu służbami pracującymi w terenie – powiedział.

Jak podkreślił wiceszef rządu, dodatkowym atutem proponowanego przez Polkomtel rozwiązania jest oparcie go na nowoczesnej infrastrukturze oraz na doświadczeniach innych krajów. - Wydarzenia ostatniej powodzi w Polsce pokazały, że w momencie zagrożenia nie ma czasu na improwizację. Potrzebne jest sprawne, systemowe działanie - ocenił.

Prezes Polkomtel SA Jarosław Bauc przypomniał, że jest to pierwszy w Polsce tego typu system łączności, który objął zasięgiem aż 75 proc. terytorium naszego kraju. - Oferujemy doskonałe narzędzie komunikacji, dostosowane do potrzeb zarówno administracji publicznej, jak i biznesu - zauważył. - Polkomtel ma kompetencje i infrastrukturę, które pozwalają na realizację tak poważnych przedsięwzięć – dodał.

System Cyfrowej Łączności Dyspozytorskiej zbudowany jest na bazie standardu CDMA2000. Został on opracowany jako system łączności dla amerykańskich wojskowych służb wywiadowczych i jest według ekspertów najbardziej zaawansowaną techniką dostępu, stosowaną w najnowocześniejszych systemach łączności. Dziś wykorzystywany jest w 99 krajach, w sieciach ponad 272 operatorów, którzy obsługują łącznie ponad 400 milionów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.