PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy interfejs ePUAP

  • GK    22 lipca 2013 - 16:23
Nowy interfejs ePUAP

Jak w nowym interfejsie ePUAP będzie wyglądało zakładanie konta użytkownika? Centrum Projektów Informatycznych udostępnia kolejne projekty graficzne nowego interfejsu ePUAP.
Obecnie, aby założyć konto w systemie ePUAP, należy przejść kilka kroków: wpisać swoje dane osobowe wraz z loginem i hasłem, opcjonalnie uzupełnić je o dane teleadresowe oraz potwierdzić rejestrację.

Ponieważ załatwianie większości spraw urzędowych w internecie wymaga podpisu elektronicznego, to następnym krokiem powinno być złożenie wniosku o profil zaufany umożliwiający podpisywanie dokumentów wysyłanych do urzędu. W tym celu należy zalogować się do systemu i wypełnić nowe pola w formularzu.

W nowym interfejsie ePUAP wszystko będzie realizowane w jednym kroku - rejestracja będzie równoznaczna ze złożeniem wniosku o profil zaufany. Ponadto liczba pól do wypełnienia zostanie ograniczona, co skróci cały proces.

Użytkownik będzie mógł także założyć konto firmy lub instytucji, a nawet dodać własne zdjęcie lub logo podmiotu. Utworzenie konta podmiotu publicznego, który może udostępniać usługi na ePUAP, będzie bardzo proste.

We wniosku wystarczy wpisać nr REGON instytucji, a system automatycznie pobierze dane z rejestru REGON i wyśle odpowiedni wniosek do podmiotu nadającego uprawnienia.

Jak informuje Centrum Projektów Informatycznych zaprezentowane procesy i projekty graficzne nowego interfejsu ePUAP mają charakter koncepcyjny, zostały wypracowane w ramach działań związanych z pracami nad ergonomią ePUAP.

Zrealizowane prace bazowały na badaniach preferencji obywateli w odniesieniu do załatwiania spraw urzędowych online, a także na eksperckich analizach użyteczności obecnego serwisu www.epuap.gov.pl i zebranych najlepszych praktykach realizacji systemów e-administracji na świecie

Ostateczny kształt interfejsu ePUAP, procesów i mechanizmów systemu zostanie określony podczas prac wdrożeniowych, których zakończenie zaplanowano na koniec 2013 r. i może różnić się od zaprezentowanych projektów graficznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.