PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy sprzęt do digitalizacji zbiorów w krakowskim muzeum

  • PAP    27 lipca 2012 - 19:29

Muzeum Narodowe w Krakowie ma nowoczesny sprzęt do digitalizacji zbiorów. Aparaty fotograficzne, komputery, serwery i okablowanie sieciowe zakupiono za ponad 1,7 mln zł ze środków rządowego programu wieloletniego "Kultura+".
W zbiorach muzeum znajduje się ok. 800 tys. obiektów - od najmniejszych: monet i pieczęci po rzeźby i wielkoformatowe obrazy.

"Ich cyfrowa archiwizacja wymaga nowoczesnego sprzętu i odpowiedniej infrastruktury teleinformatycznej, której muzeum do tej pory nie miało. Dostaliśmy szansę, by tę infrastrukturę zbudować w zasadzie od zera" - powiedział koordynator projektu "Budowa infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci" w krakowskim Muzeum Narodowym Marcin Swat.

W ciągu roku zakupiono nowoczesny sprzęt fotograficzny, pozwalający odzwierciedlić najdrobniejsze szczegóły muzealnych obiektów, komputery, macierze dyskowe oraz serwery, aby zdigitalizowane obiekty opracować, przechować i udostępnić w internecie.

Położono ponad 9 km okablowania sieciowego w Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz w Bibliotece Czartoryskich. Najstarszy z komputerów, które zostały wymienione na nowe, pochodził z 1996 r.

Muzeum Narodowe uczestniczy już w dwóch programach digitalizacji: "Wirtualne Muzea Małopolski" oraz "Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe - stworzenie platformy digitalizacji zbiorów muzealnych w regionie Małopolski", w ramach których udokumentowanych ma zostać, a potem udostępnionych przez internet, 50 tys. obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.