PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy start dla e-administracji

  • PAP    5 kwietnia 2012 - 18:41
Nowy start dla e-administracji

Prace nad raportem otwarcia nazwanym „Polska 2.0 nowy start dla e-administracji” są na ukończeniu; dokument zostanie przedstawiony publicznie 16 kwietnia - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
- Nowe kierownictwo Centrum Projektów Informatycznych i władzy wdrażającej poprosiło mnie o kilkanaście dni czasu, aby dokładnie ocenić realny stan i etap, na jakim znajdują się poszczególne projekty - wyjaśnił.

Czytaj też: Stajnia Augiasza w administracji

Dwa tygodnie temu zajmujący się dotąd e-administracją podsekretarz stanu w MAC Piotr Kołodziejczyk podał się do dymisji; do dymisji podali się również: Zbigniew Olejniczak, dotychczasowy dyrektor Centrum Projektów Informatycznych oraz jego zastępca Mariusz Grajek. Powodem dymisji Kołodziejczyka "była różnica w koncepcji związanej z projektem pl.ID". Projekt "pl.ID – polska ID karta" zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych.

Na stanowisko nowego dyrektora Centrum Projektów Informatycznych powołano Agnieszkę Boboli, a na jej zastępcę Tomasza Jeruzalskiego.

Warszawska prokuratura apelacyjna prowadzi natomiast śledztwo ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W śledztwie tym w październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. Andrzej M. i Janusz J. usłyszeli najpoważniejsze zarzuty dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł, a żona b. dyrektora - prania brudnych pieniędzy.

Przedstawienie "raportu otwarcia" Boni zapowiedział w grudniu.

- Ten projekt nazywa się "Stajnia Augiasza", wiąże się z tym wszystkim, co w obszarze administracji funkcjonowało. Jeśli nie zrobimy takiego raportu otwarcia, jeśli nie zostaną wszystkie rzeczy wyjaśnione i uporządkowane, to będziemy nieustannie krążyli wokół nieprzejrzystości, niejasności - mówił wtedy Boni.

W niedawnym wywiadzie minister pytany, kiedy można się spodziewać raportu otwarcia na temat sytuacji w obszarze e-administracji, pierwotnie zapowiadanego na połowę lutego, mówił:

- To kwestia tygodni. Raport będzie się nazywał "Nowy start"; będzie bardzo zwięzły i konkretny. W tym raporcie nie chcę się jednak zajmować tym, kto był winien w sprawach korupcyjnych, bo od tego jest prokuratura, to nie jest moja sprawa. Ja chcę zająć się merytoryczną stroną, to znaczy uporządkowaniem tych projektów, tak żeby one zaczęły ze sobą współpracować.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • BARUŚ, 2012-04-05 22:48:54

    nowy start jak najbardziej, ale najgorzej jak system komputerowy zawiedzie...
  • KOWBOJKI, 2012-04-05 22:08:15

    Nowy start? Czemu nie?