PARTNER PORTALU
  • BGK

Numer 112: Powstanie aplikacja na smartfony

  • PAP/jm    11 lutego 2017 - 12:53
Numer 112: Powstanie aplikacja na smartfony
Pogotowie wezwiesz przez aplikację w smarfonie? (fot. pixabay)

• Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę (11 lutego) w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot.
• 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.
W opinii wiceministra Tomasz Zdzikota, aplikacja na smartfony może być istotnym wsparciem m.in. dla osób niepełnosprawnych. Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do 15 maja, na zwycięzcę czeka nagroda finansowa. Aplikacja ma szansę zafunkcjonować pod koniec roku.

- Chcemy rozwijać możliwości komunikowania się z numerem 112 dla szerokich rzesz odbiorców, chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie. Dziś prawie każdy z nas ma w kieszeni urządzenie, które służy nie tylko do rozmawiania, ale i wykonywania wielu czynności, obsługi bardzo wielu sfer naszego życia - warto to wykorzystać - powiedział Tomasz Zdzikot.

Zdaniem wiceministra, aplikacja może przyczynić się do poprawy możliwości zgłoszenia sytuacji alarmowej m.in. przez osoby głuchonieme i głuche. Stąd do współpracy przy konkursie zaproszony został Polski Związek Głuchych.

- Chcielibyśmy, by ta aplikacja umożliwiała dokonanie zgłoszenia wyłącznie poprzez wybór określonych ikon, piktogramów, co będzie dużym ułatwieniem dla zgłaszających - powiedział Zdzikot.

W opinii wiceministra, aplikacja może oficjalnie zafunkcjonować pod koniec tego roku. - Jej wdrażanie chcemy połączyć z wdrażaniem systemu obsługi zgłoszeń eCall, wysyłanych automatycznie przez pojazd w przypadku kolizji, oraz wdrażaniem przyjmowania SMS-ów na numer 112 - powiedział.

Wiceminister przyjechał do Poznania, by wręczyć wyróżnienia dla 34 operatorów i kierowników Centrów Powiadamiania Ratunkowego z całej Polski. Wyróżnienia przyznał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, pracuje w nich 1240 operatorów. W 2016 r. CPR odnotowały w sumie około 19,4 mln połączeń przychodzących.

Wiceminister Zdzikot podziękował operatorom za "cały rok ciężkiej i trudnej pracy". Podkreślił, że miniony rok był szczególny m.in. ze względu na organizowane w Polsce Światowe Dni Młodzieży.

Nagrodzeni operatorzy mówili w trakcie spotkania, że ich praca jest wyjątkowo obciążająca i trudna, ale jednocześnie daje dużą satysfakcję.

Jak poinformowano w trakcie uroczystości, ze zleconych przez MSWiA badań sondażowych wynika, że co trzeciemu Polakowi zdarzyło się skorzystać z numeru 112. Niemal wszyscy korzystający byli zadowoleni z obsługi. Jednocześnie trzy czwarte Polaków wie, że z numeru 112 można skorzystać na terenie całej UE.

Wojewoda wielkopolski Zdzisław Hoffmann podkreślił, że Poznań jest jedynym ośrodkiem w Polsce który szkoli operatorów numeru 112.

Od 2008 roku numer 112 jest numerem ratunkowym, obowiązującym na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, połączenie z nim jest bezpłatne. Wprowadzając w Polsce numer alarmowy 112, ze względu na przyzwyczajenie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań alarmowych, zachowane zostały numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

Centra Powiadamiania Ratunkowego znajdują się w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba przebywająca na terenie danego województwa łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z centrum na tym terenie, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Daga, 2017-02-12 13:36:08

    Pomysł z aplikacją jest świetny - aż dziwne, że w 21. wieku nadal dyskryminuje się osoby ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera i z mutyzmem, nie pozwalając im wezwać pogotowia ani nawet umówić się do lekarza, bo nawet jak gdzieś jest mail podany, to nikt nie raczy odpisać. :/ Ale piktogramy abs...olutnie nie!! Nawet ja mam z nimi problemy (do dziś nie rozumiem, dlaczego piktogram penisa oznacza wc dla kobiet, i nie wiem, do której wejść ), a są autyści jeszcze niżej funkcjonujący. To musi być dokładnie, wyraźnie, jasno i bez błędów opisane, bo jak w jakimś słowie będzie błąd, to wielu autystów nie zrozumie, ja też nie, za to dostaną meltdownu i napadu lęku - nawet wczoraj o tym była dyskusja na grupie dla dorosłych z ASD. Aplikacja powinna być poprawnie opisana, BEZ żadnych symboli! Inaczej znowu się wykluczy najbardziej potrzebujących.  rozwiń