PARTNER PORTALU
 • BGK

Numery alarmowe przestaną być anonimowe

 • Grażyna Kuryłło    4 lutego 2012 - 12:59
Numery alarmowe przestaną być anonimowe

Operator przyjmujący zgłoszenie z numerów alarmowych 112, 999, 998, 997, widzieć będzie na monitorze skąd wykonywane jest połączenie.
Nowy System Powiadamiania Ratunkowego wzbogacił się o rozwiązanie, które pozwoli operatorowi wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego zobaczyć na mapie miejsce, z którego wywołano numer 112.

Czytaj też: Kolejny sprzęt do obsługi numeru 112

Jak informuje Centrum Projektów Informatycznych, wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego, tworzące bazę nowego Systemu Powiadamiania Ratunkowego zaczną startować sukcesywnie. Pierwszy uruchomiony zostanie najpóźniej z końcem I kwartału 2012 r.

Czytaj też: Coraz większa sieć dla numeru 112

WCPR zasięgiem działania (zgłoszenia alarmowe) obejmą najpierw obszar miast wojewódzkich i w miarę nabywania doświadczeń, przejmą obsługę najbliższych powiatów, aż do terenu całego województwa włącznie.

Czytaj też: Lepszy standard alarmowego 112

Nowe rozwiązanie, które pozwoli pokazać na mapie miejsce wywołania alarmowego, to Centralny System Dostępowy dla potrzeb Platformy Lokalizacyjno Informacyjnej z Centralną Bazą Danych zrealizowała firma NextiraOne.

W ramach umowy firma dostarczyła urządzenia wraz z oprogramowaniem standardowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Centralnego Systemu Dostępowego.

Centralny System Dostępowy zlokalizowany będzie w dwóch ośrodkach – w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta) i Katowicach (zabierz głos/oceń prezydenta). Jest to specjalny interfejs, który umożliwi komunikację pomiędzy systemami teleinformatycznymi podmiotów ratowniczych z Platformą Lokalizacyjno Informacyjną z Centralną Bazą Danych.

Dzięki temu możliwa będzie lokalizacja osób dokonujących wywołania na numery alarmowe 112, 999, 998, 997. Operator przyjmujący zgłoszenie, widzieć będzie na monitorze skąd wykonywane jest połączenie. – Ma to zasadnicze znaczenie w sytuacji, kiedy uczestnik zdarzenia nie potrafi określić, gdzie się znajduje – informuje Centrum Projektów Informatycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • OldBruno, 2012-02-06 12:56:59

  "Numery alarmowe przestaną być anonimowe" Coś z tym tytułem jest nie tak. W treści pisze się o wskazywaniu miejsca z którego przyszło wywołanie telefonu alarmowego. To przecież zupełnie co innego!
 • KAMEL, 2012-02-05 22:32:20

  WŁASNIE TAK MA BYĆ!! INNE NUMERY TEŻ BĘDĄ AKTUALNE.
 • Alutka, 2012-02-05 21:23:26

  to chyba dobrze. tak być PO winno!! to ułatwi pracę służbom