PARTNER PORTALU
 • BGK

Od Polski papierowej do cyfrowej. Oficjalny e-mail dla każdego

 • PAP/MIW    20 czerwca 2016 - 10:32
Od Polski papierowej do cyfrowej. Oficjalny e-mail dla każdego

minister cyfryzacji Anna Streżyńska wzięła udział w konferencji promującej program "Od papierowej do cyfrowej Polski". (Fot. : twitter.com)

• Zapowiedziany przez rząd program zakłada m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych i wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej.
• Jednym z jego celów jest ograniczenie do minimum konieczność kontaktów na linii obywatel – administracja.
• Łatwiejszy ma być również dostęp do informacji publicznych.
Wygoda dla obywateli, zwiększenie wpływów podatkowych, zmniejszenie szarej strefy - to niektóre z korzyści programu "Od papierowej do cyfrowej Polski". Jego wdrożenie zapowiedział 20 czerwca Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Program przewiduje m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego i wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej (eID). Tzw. Strumień eID zakłada wdrożenie od strony prawnej, organizacyjnej i technicznej modelu sfederalizowanego identyfikacji i uwierzytelniania oraz usług zaufania, upowszechnienie usług e-administracji dla obywatela i biznesu dzięki wdrożeniu i wykorzystaniu w nich masowych mechanizmów identyfikacji i uwierzytelniania oraz wdrożenie kluczowych usług publicznych z wykorzystaniem mechanizmów masowej identyfikacji i uwierzytelniania – zweryfikowanych pod względem bezpieczeństwa, wydajności i ergonomii użycia. Na koniec 2017 roku liczba użytkowników z wydanymi komercyjnymi i państwowym eID powinna sięgać 10 mln (2/3 aktywnych klientów bankowości internetowej), a tzw. Top 10 usług publicznych z wykorzystaniem eID (w tym wnioskowanie w ramach Programu Rodzina 500+) powinno zostać wdrożone.

Cyfryzacja pomoże wzmocnić fundament realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jakim jest sprawne państwo.

- To jest przede wszystkim nowy sposób myślenia, nowy sposób podejścia do tworzenia rzeczywistości wokół nas - powiedział wicepremier Morawiecki.

Podkreślał, że program przyniesie wymierne korzyści dla obywateli i przedsiębiorców: wygodę, szybsze i tańsze procesy załatwiania spraw, zwiększenie wpływów podatkowych, zmniejszenie szarej strefy oraz nowoczesny wizerunek. Cyfryzacja oznaczać ma m.in. łatwiejszy dostęp do informacji publicznych i wzmocnienie internetowego kanału komunikacji z administracją. W ramach tzw. strumienia Cyfrowych Usług Publicznych zakłada się m.in. stworzenie oficjalnej skrzynki pocztowej, aby każdy obywatel miał swój adres e-mail, dzięki któremu może kontaktować się z urzędem czy przesyłać dokumenty za pomocą internetu (wedle założeń programu w perspektywie 3 do 5 lat, połowa obywateli 80 proc. swoich relacji z administracją mogła prowadzić przez internet, a udział pieniądza gotówkowego spadnie z 21,5 proc. do ok. 15 proc.). 

Morawiecki wskazywał także m.in. na zwiększenie obrotu bezgotówkowego, który pozwoli na obniżenie kosztów transakcyjnych w gospodarce.

Program ma poprawić funkcjonowanie i zwiększyć wykorzystanie istniejącej infrastruktury publicznej, która może umożliwić państwu lepsze i bardziej efektywne wypełnianie swoich funkcji, a także pozwolić na zapewnienie warunków dla rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej oraz cyfrowej i bezgotówkowej gospodarki.

Minister Morawiecki mówił, że elementy cyfrowe mają podstawowe znaczenie dla filarów rozwoju gospodarczego, w tym m.in. reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, pozyskiwania kapitału, ekspansji za granicą oraz rozwoju społecznego i regionalnego.

W konferencji promującej program uczestniczyli oprócz Morawieckiego także minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Minister Streżyńska podkreśliła, że dzięki wdrożeniu programu do minimum zostanie ograniczona konieczność kontaktów obywatela z administracją.KOMENTARZE (3)

 • Antek, 2016-08-26 15:02:26

  No epuap szalu nie robi. Wiadomo - jest to juz jakas namiastka zalatwiania spraw bez wychodzenia z domu (oszczednosc czasu i pieniedzy), ale wg mnie jeszcze to nie jest to, co moze byc. A korzystaliscie moze z ebo365.pl/ ? (Elektroniczne Biuro Obywatela).
 • artmetic ekonsulting, 2016-07-23 20:48:55

  Aplikacje mobilne dla biznesu: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • kojot, 2016-06-20 14:28:56

  Zapowiada się pięknie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Byle nie były to oparte o obecny ePUAP, ;)