PARTNER PORTALU
  • BGK

Oferty na szerokopasmowy internet w podlaskim

  • PAP    28 grudnia 2012 - 15:27
Oferty na szerokopasmowy internet w podlaskim

Pięć konsorcjów firm i firm ma zaprojektować i zbudować sieć szerokopasmowego internetu w Podlaskiem, która będzie dofinansowana z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
To jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w 2013 roku przez samorząd województwa podlaskiego.

Oferty pięciu konsorcjów i firm zostały uznane za najlepsze w przetargu. Członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek powiedział, że pozostałe startujące w przetargu podmioty złożyły odwołania od rozstrzygnięcia i trwa procedura odwoławcza, która może od półtora miesiąca do dwóch miesięcy opóźnić podpisanie umowy z wykonawcami.

Czytaj też:  Zaostrzone zasady ulgi internetowej

Przetarg był podzielony na osiem części, w każdej startowało w przetargu po 8 podmiotów. Dla każdej z części zapadło osobne rozstrzygnięcie.

W trzech obszarach za najlepsze uznano oferty konsorcjum składającego się z czterech firm: KT Corporation, Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Telekomunikacyjnych, Daewoo International Corporation i Biatel Telekomunikacja z ofertami na sumy: 16,7 mln zł, 26 mln zł i 23,3 mln zł brutto.

W dwóch innych obszarach wybrano oferty hiszpańskiej firmy Aldesa Contrucciones z cenami: 34,3 mln zł oraz 18,9 mln zł brutto. W pozostałych obszarach za najlepsze uznano oferty firmy Spirnt z Olsztyna oddział Gdańsk (19,2 mln zł brutto), Optronik Przedsiębiorstwo Innowacji Technicznych w Lublinie (21,3 mln zł brutto) oraz konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud D2S z zaproponowaną ceną 18,2 mln zł brutto.

Sieć szerokopasmowego internetu ma powstać w ramach projektu realizowanego z dofinansowaniem z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. - 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki to dotacja z budżetu państwa.

Budowa sieci w Podlaskiem ma sprawić, że 90 proc. mieszkańców województwa i wszystkie instytucje publiczne w regionie będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu.

W regionie ma powstać blisko 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie. Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - centrów dystrybucyjnych. Internet ma dotrzeć głównie tam, gdzie nie ma go do tej pory, ze względu na małą opłacalność doprowadzenia infrastruktury przez operatorów.

Budowa szerokopasmowego internetu ma być przeprowadzona w pięciu regionach korzystających z dotacji z UE ze specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.