PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje

  • MIW    20 lipca 2017 - 10:55
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje
Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska. (fot. twitter.com / COI.gov.pl)

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje społeczne ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Ma ona zapewnić wszystkim szkołom w Polsce bezpłatny dostęp do szybkiego internetu.
• Projekt ustawy o OSE resort cyfryzacji przygotował we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jego konsultacje trwać będą do 7 sierpnia.

• Obecnie – jak podkreśla MC - tylko 10 procent szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji.

• OSE ma na celu wyrównywanie edukacyjnych szans dzieci poprzez udostępnienie im nie tylko szerokopasmowego internetu, ale także cyfrowych zasobów edukacyjnych.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, na 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Co więcej, szkoły uzyskiwały dostęp do sieci w sposób nieskoordynowany i nierównomierny. W praktyce to, jaką sieć miała szkoła zależało w dużej mierze od stanu finansów oraz faktu, czy jest ona w zasięgu szybkiej sieci. Teraz to ma się zmienić, a pierwszym krokiem do uruchomienia OSE ma być zapewnienie we wszystkich szkołach dostępu do szybkiego internetu.

Czytaj : Ogólnopolska Sieć Edukacyjna wyręczy szkoły w ubieganiu się o szybki internet

Plan resortu jest taki: 5,8 tys. szkół zostało objętych komercyjnymi planami inwestycyjnymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych i tam operatorzy wybudują sieć z własnych środków. Ponad 6,6 tys. szkół znajduje się na obszarach, na których zostały wybrane projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ich przypadku beneficjenci programu mają obowiązek podłączyć do sieci wszystkie szkoły na obszarach, na których będą realizowali projekty. Pozostałe szkoły będą podłączane do sieci w ramach kolejnego konkursu I osi PO PC, a w ostateczności przez operatora OSE.

Czytaj : Nowe podstawy programowe, programowanie: Jak będzie wyglądać nauka programowania w szkołach?

Przedstawiony do konsultacji projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada m.in., że:

• Każda szkoła, która podłączy się do OSE będzie mogła korzystać z dostępu do internetu o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s.

• Szkoły nie będą płacić za usługę dostępu do internetu, koszty zostaną pokryte z budżetu państwa.

• Za uruchomienie i funkcjonowanie sieci odpowiedzialny będzie Operator OSE. Tę funkcję będzie pełnić Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK).

• Operator OSE będzie odpowiedzialny za dostarczenie szkołom usługi dostępu do internetu wraz z usługą bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego. Dodatkowo NASK będzie odpowiedzialny za promowanie zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii oraz udostępnianie narzędzi wspomagających korzystanie z technologii cyfrowych w procesie kształcenia.

• OSE będzie obejmować wszystkie szkoły stopniowo. Zgodnie z projektem ustawy Operator OSE będzie publikował roczne harmonogramy możliwości rozpoczęcia świadczenia kolejnym szkołom usługi dostępu do internetu w ramach OSE.

• OSE powinno objąć wszystkie szkoły w 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.