PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Szybki internet dla wielkopolskich szkół

  • PAP/EM    20 lutego 2017 - 14:22
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Szybki internet dla wielkopolskich szkół
Podłączenie wszystkich placówek szkolnych do szybkiego internetu nastąpi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. pixabay)

• Ponad 640 placówek szkolnych w Wielkopolsce zostanie podłączonych do szybkiego internetu.
• To efekt umowy podpisanej w poniedziałek (20 lutego) w Wysokiem między ministerstwem cyfryzacji a wielkopolskim operatorem INEA.
Poznańska spółka jest pierwszym operatorem w Polsce, z którym resort podpisał porozumienie na rzecz rozwoju cyfryzacji polskiego szkolnictwa. Zgodnie z planami ministerstwa, w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

OSE będzie siecią opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej, wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do szybkiego internetu podłączonych ma być ok. 30,5 tys. placówek w ok. 19 tys. lokalizacji w kraju.

Połączenie wszystkich placówek oświatowych w Polsce siecią teleinformatyczną pozwoli wprowadzić nowe formy kształcenia i wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całej Polsce, w szczególności zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie.

Na mocy porozumienia podpisanego w poniedziałek w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską i prezesa spółki INEA Janusza Kosińskiego, wielkopolski operator podłączy do szybkiego internetu do końca września 2018 roku 641 szkół w regionie. Podłączenia obiektów szkolnych będą realizowane ze środków własnych dostawcy, bez udziału budżetu państwa.

Czytaj też: Informatyzacja państwa coraz bliżej. Sprawy w urzędach załatwimy bez wychodzenia z domu

Minister Streżyńska podkreśliła, że podłączenie wszystkich placówek szkolnych do szybkiego internetu nastąpi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Podpisane dziś porozumienie to nic innego, jak pierwszy krok na długiej drodze, która potrwa do jesieni przyszłego roku. Podłączanie wszystkich ponad 30 tys. szkół w Polsce do szybkiego internetu odbywa się nie tylko za pomocą dotacji udzielanych przez administrację państwową, ale też przez biznes i przez samorządy z ich własnych środków. To nasz wspólny wysiłek na stulecie odzyskania niepodległości" - powiedziała.

Minister podkreśliła, że przedsięwzięcie nie ogranicza się wyłącznie do podłączenia szkół do sieci szerokopasmowej. Działania i zamierzenia obejmują m.in. wymianę i zwiększenie liczby sprzętu komputerowego w szkołach, zapewnienie sieci odpowiedniego bezpieczeństwa, ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie, wprowadzenie do podstawy programowej nauki programowania, a także naukę dzieci oceny i weryfikacji wiarygodności pozyskiwanych informacji.

Jak dodała obecnie polskie szkoły są w dużej mierze zinformatyzowane, jednak łącza, z których korzystają rzadko są satysfakcjonujące w procesie edukacyjnym.

Czytaj też: Szerokopasmowy internet coraz bliżej. Rząd przeznacza miliard złotych

"5 tys. szkół jest podłączonych szybkim łączem, pozostałe 25 tys. szkół ma łącza, które są zdecydowanie poniżej rozsądnego standardu - w dodatku prowadzą do gabinetu dyrektora, czy do sekretariatu, w najlepszym przypadku do pracowni internetowej" - powiedziała Streżyńska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.