PARTNER PORTALU
 • BGK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Szybki internet dla wielkopolskich szkół

 • PAP/EM    20 lutego 2017 - 14:22
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Szybki internet dla wielkopolskich szkół
Podłączenie wszystkich placówek szkolnych do szybkiego internetu nastąpi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. pixabay)

• Ponad 640 placówek szkolnych w Wielkopolsce zostanie podłączonych do szybkiego internetu.
• To efekt umowy podpisanej w poniedziałek (20 lutego) w Wysokiem między ministerstwem cyfryzacji a wielkopolskim operatorem INEA.
Poznańska spółka jest pierwszym operatorem w Polsce, z którym resort podpisał porozumienie na rzecz rozwoju cyfryzacji polskiego szkolnictwa. Zgodnie z planami ministerstwa, w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

OSE będzie siecią opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej, wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do szybkiego internetu podłączonych ma być ok. 30,5 tys. placówek w ok. 19 tys. lokalizacji w kraju.

Połączenie wszystkich placówek oświatowych w Polsce siecią teleinformatyczną pozwoli wprowadzić nowe formy kształcenia i wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całej Polsce, w szczególności zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie.

Na mocy porozumienia podpisanego w poniedziałek w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską i prezesa spółki INEA Janusza Kosińskiego, wielkopolski operator podłączy do szybkiego internetu do końca września 2018 roku 641 szkół w regionie. Podłączenia obiektów szkolnych będą realizowane ze środków własnych dostawcy, bez udziału budżetu państwa.

Czytaj też: Informatyzacja państwa coraz bliżej. Sprawy w urzędach załatwimy bez wychodzenia z domu

Minister Streżyńska podkreśliła, że podłączenie wszystkich placówek szkolnych do szybkiego internetu nastąpi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Podpisane dziś porozumienie to nic innego, jak pierwszy krok na długiej drodze, która potrwa do jesieni przyszłego roku. Podłączanie wszystkich ponad 30 tys. szkół w Polsce do szybkiego internetu odbywa się nie tylko za pomocą dotacji udzielanych przez administrację państwową, ale też przez biznes i przez samorządy z ich własnych środków. To nasz wspólny wysiłek na stulecie odzyskania niepodległości" - powiedziała.

Minister podkreśliła, że przedsięwzięcie nie ogranicza się wyłącznie do podłączenia szkół do sieci szerokopasmowej. Działania i zamierzenia obejmują m.in. wymianę i zwiększenie liczby sprzętu komputerowego w szkołach, zapewnienie sieci odpowiedniego bezpieczeństwa, ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie, wprowadzenie do podstawy programowej nauki programowania, a także naukę dzieci oceny i weryfikacji wiarygodności pozyskiwanych informacji.

Jak dodała obecnie polskie szkoły są w dużej mierze zinformatyzowane, jednak łącza, z których korzystają rzadko są satysfakcjonujące w procesie edukacyjnym.

Czytaj też: Szerokopasmowy internet coraz bliżej. Rząd przeznacza miliard złotych

"5 tys. szkół jest podłączonych szybkim łączem, pozostałe 25 tys. szkół ma łącza, które są zdecydowanie poniżej rozsądnego standardu - w dodatku prowadzą do gabinetu dyrektora, czy do sekretariatu, w najlepszym przypadku do pracowni internetowej" - powiedziała Streżyńska.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.