PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna wyręczy szkoły w ubieganiu się o szybki internet

  • MN    5 kwietnia 2017 - 10:30
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna wyręczy szkoły w ubieganiu się o szybki internet
Niewiele szkół posiada dzisiaj dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki internet. (fot. szerokopasmowe.lubelskie.pl)

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zajmie się kwestiami wprowadzenia do szkół szybkiego internetu.
• Dotychczas szkoły musiały samodzielnie starać się o dofinansowanie na podłączenie do szybkiego internetu.

• Teraz to zadanie zostanie powierzone Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) - resort cyfryzacji pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie.

• OSE ma zapewniać dostęp do szybkiego internetu, multimedialne treści edukacyjne oraz usługi bezpieczeństwa sieciowego.

• Ustawa będzie regulować także obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE.

W związku z planowanym uruchomieniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zmieniły się zasady dotyczące zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu w szkołach – Informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Od teraz szkoły nie będą się ubiegać o  wsparcie na podłączenie do szybkiego internetu. Art. 100 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne umożliwiający ubieganie się o dotację został uchylony i wygasła możliwość ubiegania się o dofinansowanie w celu zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu dla szkół.

Dziś szybki internet tylko dla nielicznych

Teraz to OSE będzie zapewniać dostęp szkołom do szybkiego internetu. Sieć obejmie zasięgiem wszystkie szkoły – te, które już mogą korzystać z szybkiego internetu oraz takie, gdzie trzeba wybudować odpowiednią infrastrukturę. W Polsce istnieje ponad 30,5 tys. jednostek oświatowych znajdujących się 19,5 tys. lokalizacji. Jedynie 4,4 tys. lokalizacji znajduje się w zasięgu infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

5,8 tys. lokalizacji szkół jest objętych komercyjnymi planami inwestycyjnymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W tych lokalizacjach operatorzy wybudują sieć z własnych środków. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało już trzy porozumienia z operatorami, którzy zadeklarowali podłączenie największej liczby szkół: Orange Polska, Netią i Spółką Inea.

Ponad 8 tys. lokalizacji szkół znajduje się na obszarach, na których zostały złożone wnioski o dofinansowanie w ramach drugiego konkursu w pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Beneficjenci będą mieli obowiązek podłączyć wszystkie szkoły na obszarach, na których będą realizowali projekty.

Pozostałe szkoły, które nie mają dostępu do szybkiego internetu będą podłączane w ramach kolejnych konkursów I osi PO PC. Jeśli pozostaną szkoły, które nie zostały podłączone w ramach inwestycji komercyjnych i inwestycji finansowanych z PO PC, to zostaną podłączone przez operatora OSE.

Ustawa ureguluje obowiązki samorządów

Aktualnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ustawa będzie regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE.

W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci OSE. Całość kosztów funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.