PARTNER PORTALU
  • BGK

Oni cieszą się już z multimedialnych pracowni

  • AW    4 sierpnia 2012 - 12:00
Oni cieszą się już z multimedialnych pracowni

Niemal 4 tysiące zaangażowanych mieszkańców, 750 grup inicjatywnych, a w wyniku ich starań 50 multimedialno-internetowych miejsc spotkań w całej Polsce - to efekt projektu Pracownie Orange.
W ramach akcji społecznej Orange, w 50 miejscowościach liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców powstały multimedialne pracownie internetowe - w lokalizacjach wskazanych przez samych mieszkańców.

- Spośród ponad 750 wniosków nadesłanych do konkursu, w kwietniu 2012 r., wybraliśmy 50 zwycięskich miejscowości. Najważniejszym kryterium wyboru był plan wykorzystania Pracowni - informuje Konrad Ciesiołkiewicz, dyrektor PR i Sponsoringu Orange Polska.

Czytaj też: Otworzą pracownie internetowe. U ciebie też?

Wnioskodawcy musieli przekonać organizatorów, że mają długofalowy pomysł na funkcjonowanie tego miejsca i będzie ono służyć osobom w różnym wieku. Premiowane były elementy angażujące mieszkańców do dzielenia się wiedzą, m.in. nauka obsługi komputera, gdzie młodzi uczą seniorów czy np. nauka osób starszych korzystania z portali społecznościowych.

W każdej z Pracowni Orange znajdują się 3 stanowiska z bezpłatnym dostępem do Internetu. Pracownie będą mogły pełnić też funkcje centrum rozrywki lub edukacji. W każdej z nich znalazła się konsola do gier oraz telewizor LCD, który może służyć również jako medium do wyświetlania prezentacji lub materiałów szkoleniowych.

Wszystkie miejsca, w których powstały Pracownie Orange są wyposażane w sprzęt komputerowy, multimedialny oraz meble. Większość z nich jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dodatkowo na komputerach zostały zainstalowane udogodnienia dla osób niedowidzących.

Pracownie Orange oddawane były do użytku sukcesywnie od polowy kwietnia. Ostatnie zostały otwarte w połowie lipca.

Orange ufundował remont i wyposażenie każdej placówki. Co ważne, o ostatecznym przeznaczeniu Pracowni Orange zdecydują mieszkańcy, zgodnie z aktualnymi potrzebami lokalnej społeczności.

- Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy wyjątkowe miejsca, które będą dla lokalnych społeczności nie tylko punktem spotkań i integracji, ale przede wszystkim przestrzenią nieograniczonego dostępu do informacji, edukacji i kultury. Jednak na samym otwarciu Pracowni nie poprzestaniemy - wspólnie z Fundacją Orange przygotowujemy już program szkoleń i warsztatów dostosowanych do potrzeb każdego mieszkańca, zwłaszcza dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych - mówi Konrad Ciesiołkiewicz.

Do akcji Pracownie Orange dołącza Fundacja Orange, która będzie odpowiadać za dalsze funkcjonowanie placówek oraz ich rozwój.

Fundacja wesprze mieszkańców w realizacji pierwszych własnych projektów społeczno-kulturalnych oraz umożliwi koordynatorom wymianę wiedzy i doświadczeń poprzez specjalnie utworzoną platformę internetową z dostępem do nowoczesnej bazy gotowych do wdrożenia projektów.

Dla wszystkich osób zaangażowanych w działania pracowni, fundacja przeprowadzi szkolenia z zakresu m.in. animacji społecznej, komunikacji w mediach społecznościowych, współpracy z wolontariuszami i młodzieżą, prowadzenia projektów oraz badania lokalnych potrzeb.

Głównym celem programu Pracownie Orange jest wspieranie długofalowego rozwoju małych społeczności poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i zawodowych ich mieszkańców z mieszkańcami wielkich miast. Akcja jest jednym z wielu działań prowadzonych przez Orange w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.