PARTNER PORTALU
 • BGK

Operatorzy kwestionują darmową sieć

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 lipca 2011 - 08:03
Operatorzy kwestionują darmową sieć

Mapa samorządowych hotspotów jest coraz gęstsza. Bezpłatne punkty WiFi działają w większości dużych miast, coraz częściej pojawiają się też na prowincji.
Eksperci jednak ostrzegają: taki Internet może być pomocny dla turystów, ale jako metoda na walkę z wykluczeniem cyfrowym jest nieskuteczny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Plac Zamkowy i jego okolice w Warszawie. Park Stanisława Tołpy, bulwar Tadka Jasińskiego oraz wyspy Słodowa i Bielarska we Wrocławiu, gdzie działa już 40 miejskich punktów bezpłatnego WiFi, a do końca tego roku ma być otwartych łącznie ponad 100.

W Polsce pod tym względem najdalej zaszedł Rzeszów. Miasto nazywane jest już stolicą hotspotów. I nic dziwnego, bo aż w 40 proc. pokryte jest siecią darmowego Internetu.

Krosno za 3 mln zł (z tego 2,2 mln z funduszy unijnych) uruchomiło 4 hotspoty, wybudowało światłowodowy szkielet sieci i 35 punktów węzłowych.

Odkąd w lipcu ubiegłego roku w życie weszła ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która zezwala samorządom na świadczenie usługi dostępu do internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, do UKE złożono już 19 wniosków o zgodę na uruchomienie takiej bezpłatnej sieci

Operatorzy czują się zagrożeni. Bezpłatny Internet obejmujący coraz większe obszary miast czy wsi stawia ich w trudnej sytuacji.

Może też niestety zniechęcić operatorów, którzy zamiast rozbudowywać swoje sieci i docierać do wykluczonych regionów, będą się obawiać, że nie znajdą w nich wystarczająco dużo chętnych do zakupu swoich usług – przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • abonentpłatny100%, 2011-07-12 12:24:38

  W Polsce to niemożliwe aby internet "z powietrza" upowszechnił się. Już odezwali się monopoliści. Potem będą zakłócać w różny sposób dostęp do darmowego internetu ale swoim abonentom opłat nie zmniejszą. Na końcu przekupią odpowiednich urzędników i darmowy internet skończy się. Najwcześnie...j już po kolejnych wyborach.  rozwiń
 • Aba, 2011-07-08 15:56:55

  słońce przygrzało niektórych wywiało
 • Zi Dong, 2011-07-08 14:51:13

  Internet jest narzędziem do osiągania najwyższego stopnia deokracji, wolności i obywatelskości - dlatego powinien stać się dobrem powszechnym jak powietrze i "bezpłatnym" (finansowanym z podatków). Singapur już to wie...