PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Fotopułapki - sposób na nielegalne wysypiska

  • PAP/AT    24 września 2015 - 17:54
Opole: Fotopułapki - sposób na nielegalne wysypiska
fot.fotolia

Opole kupi fotopułapki, które pomogą walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci i wandalami.
Fotopułapki - niewielkie urządzenia, które można np. zamontować na drzewie i z ich pomocą robić zdjęcia lub krótkie filmiki - mają pomóc w Opolu walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci czy wandalami. Na czwartkowej sesji (24 września) przegłosowano sfinansowanie ich zakupu.

Opole kupi 10 fotopułapek

Na zakup fotopułapek przeznaczono kwotę 20 tys. zł. Została ona uwzględniona w przegłosowanej na czwartkowej sesji rady miasta Opola korekcie budżetu.

Zdaniem naczelnik wydziału infrastruktury opolskiego urzędu miasta Agnieszki Maślak kwota ta powinna wystarczyć na zakup ok. 10 fotopułapek wraz z osprzętem, które mają być przenoszone w miarę potrzeb w różne punkty miasta.

"Po czwartkowej sesji roześlemy zapytania ofertowe i w ciągu miesiąca powinniśmy kupić te urządzenia. Pewnie nie wszystkie od razu będą wykorzystane, ale mamy już zidentyfikowanych wiele miejsc, które wymagają obserwacji" - wyjaśniła Maślak.

Fotopułapki zastąpią monitoring

Wyjaśniła, że fotopułapki, które chce kupić Opole, to urządzenia zastępujące monitoring. "Są jednak zdecydowanie prostsze w eksploatacji. Nagrywają lub fotografują tylko te obiekty, które poruszają się w danym obszarze" - wyjaśniła Maślak tłumacząc, że można je łatwo przenosić w różne miejsca i ukryć.

"Fotopułapki potrzebne są nam do tego, by walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci czy na przykład wandalami, którzy niszczą ławki, kradną ogrodzenia, dewastują cmentarze, zwłaszcza te rzadko uczęszczane" - wyjaśniła naczelniczka. Dodała, że takie miejsca trudno poddawać ciągłej obserwacji, np. wysyłając tam nieustannie patrole straży miejskiej. Filmy lub zdjęcia wykonywane przez urządzenia mają być przesyłane na zaprogramowanego maila.

Maślak, pytana skąd pomysł na korzystanie z takich urządzeń powiedziała że korzystają z nich np. nadleśnictwa w lasach, w miejscach, gdzie zdarzają się kradzieże drewna.

Fotopułapki sprawdzają się w mieście

"Stwierdziliśmy, że można ich używać nie tylko w lesie, ale też w mieście - w miejscach, w których nie opłaca się montować stałego monitoringu" - wyjaśniła. I dodała: "w miejscach, gdzie chcemy je wieszać, nie jest nam potrzebny monitoring stały i np. natychmiastowa reakcja straży miejskiej, bo nie chodzi o sytuacje zagrożenia czyjegoś życia czy bezpieczeństwa. W razie potrzeby możemy odtworzyć zdjęcia czy film i odnaleźć osobę, która wyrzuca np. śmieci"

Jedno takie urządzenie ma już straż miejska. Komendant straży miejskiej w Opolu Grzegorz Bukowski zapewnił, że jest ona wykorzystywana bardzo często - szczególnie w miejscach, gdzie nielegalnie wyrzucane są śmieci. "Urządzenie to umieszczamy tak, by było niewidoczne, np. na drzewie, ale też w miejscach niezadrzewionych. Działa w momencie, gdy następuje ruch. Robi zdjęcie lub 10-15 sekundowy film. Nagrywa moment podrzucania śmieci, zanieczyszczania, podrzucanie śmieci do kontenerów" - opisywał Bukowski.

Dodał, że dzięki fotopułapce udało się już wykryć kilkadziesiąt przypadków zaśmiecania. W pojedynczych przypadkach, wysyłany przez dyżurnych po otrzymaniu zdjęć z fotopułapki patrol straży, łapał nawet na gorącym uczynku osoby nielegalnie wyrzucające śmieci. Bukowski dodał, że za zaśmiecanie grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.