PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole wybuduje miejską sieć światłowodową

  • PAP    14 października 2010 - 12:26
Opole wybuduje miejską sieć światłowodową

Opole wybuduje obejmującą całe miasto supernowoczesną sieć światłowodową. Dzięki inwestycji za ponad 15 mln zł szerokopasmowy internet połączy prawie 70 miejskich instytucji - powiedział naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju.
Światłowód połączy prawie 70 miejskich instytucji - w tym urzędy miasta i wojewódzki, starostwo powiatowe, wszystkie służby ratunkowe i kryzysowe, szpitale i uczelnie wyższe. "Dzięki temu możliwa będzie bardzo szybka i bezpieczna wymiana informacji pomiędzy wszystkimi instytucjami" - zaznaczył naczelnik Krzysztof Początek.

Poprzez szybkie łącza internetowe dostępne w publicznych instytucjach - np. bibliotekach - korzystający z czytelni będą mieli także ułatwiony dostęp do zbiorów innych placówek - zarówno wewnątrz sieci, jak i w całym kraju. Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu Opola.

Pierwotny projekt, z roku 2005, zakładał objęcie siecią tylko ścisłego centrum miasta. Wtedy opolski ratusz nie dostał dofinansowania z funduszy strukturalnych. "Czekając na nowe rozdanie wykorzystaliśmy czas na rozszerzenie projektu, i teraz sieć obejmie całe miasto" - zapowiedział naczelnik.

Budowa sieci będzie wymagała położenia ponad 20 kilometrów światłowodu i instalacji prawie 200 nowoczesnych urządzeń komputerowych. "Do tej pory żadne miasto w Polsce nie zrealizowało takiej inwestycji. My jesteśmy najbliżej, bo już mamy na to pieniądze i większość ustaleń technicznych. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku i skończą się po konfiguracji sieci w roku 2012" - wyjaśnił Początek.

Starania o pieniądze na budowę sieci trwały w Opolu od 2005 roku. Miasto od początku konsekwentnie chciało oprzeć sieć na światłowodach. "Rozwiązania oparte na łączach radiowych mają gorszą przepustowość są wrażliwe na zakłócenia i wpływ warunków atmosferycznych. Są wprawdzie tańsze, ale to nie jest argument" - ocenił naczelnik.

Podkreślił, że opolska sieć nie jest zamknięta - ma punkty styku z siecią telekomunikacji kolejowej i największą polską siecią światłowodową "Pionier", łączącą 21 ośrodków miejskich sieci akademickich i 5 centrów komputerów dużej mocy.

Opolski system da także możliwość skutecznego monitoringu wszystkiego, co dzieje się w mieście, oraz szybkiego zarządzania ruchem drogowym. Dzięki podłączeniu szerokopasmowego internetu możliwe będzie sterowanie ruchem w czasie rzeczywistym - jeśli gdzieś będą tworzyć się korki, operator na stanowisku zarządzania ruchem będzie mógł zmienić cykl świateł.

"Możliwe będą nawet sytuacje znane do tej pory tylko z kina - np. ułatwienie przejazdu karetki do wypadku, bo operator systemu będzie wiedział o zdarzeniu, i o tym, który szpital wysyła na miejsce ekipę ratunkową" - powiedział Początek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)