Opolskie się wyludnia

W ciągu 7 lat liczba mieszkańców Województwa Opolskiego zmalała o 4,4 proc. Sejmik zaktualizował strategię polityki społecznej.
Radni Województwa Opolskiego przyjęli zaktualizowaną „Wojewódzką Strategię w zakresie Polityki Społecznej na lata 2002-2015”.

Podczas sesji Sejmiku Adam Różycki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawił niebezpieczne zjawiska demograficzne – w ciągu siedmiu lat o 4,4 proc. zmniejszyła się liczba ludności zamieszkującej Opolszczyznę, od 100-do 150 tys. osób przebywa stale poza krajem, 30 proc. z nich, to ludzie z wyższym wykształceniem.

Opolskie uczelnie wypuszczają co roku ok. 6-7 tys. absolwentów, ale tylko od 1-1,2 tys. z nich znajduje pracę na Opolszczyźnie, pozostali wyjeżdżają do Wrocławia lub na Górny Śląsk.

Do roku 2020 o 17 tysięcy zmniejszy się liczba dzieci w wieku szkolnym. Jednocześnie województwo opolskie ma najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem egzystencjalnym – wynosi on 6,8 proc., podczas gdy dla kraju – 10,6 proc. Najbardziej dotknięte ubóstwem są cztery powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski i nyski.

Radny Jerzy Czerwiński apelował do Zarządu Województwa, by ten zlecił niezależnym ekspertom przygotowanie programu, który zachęciłby młodych ludzi po studiach, by osiedlali się na Opolszczyźnie.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przyjedz w Lubelskie tu dopiero jest raj dla inwestorów .J .Palikot tak wszystko zmienił , że tu jest ,, raj ". Pracy nie brakuje za 750 zł ?

Optymista, 2009-12-09 08:03:38 odpowiedz

Wielkie zdiwienie ale perspektyw tu nie ma. Mamy tu siedziec i głodem przymierać? Opolszczyzna jest bardzo nieprzyjazna dla inwestycji, wystarczy spojrzec na wskaźniki wygranych odwołań od decyzji urzędu skarbowego... Opole stało się prowincją, a niedługo będzie pustą prowincją...

Maja, 2009-12-07 08:48:15 odpowiedz

Opolszczyzna to jedyne województwo, które nie przerobiło lekcji: reforma administracyjna w 1998. Pozostały te same układy, urzędniczy beton. Uzgodnić jakąkolwiek inwestycję - koszmar. Nie ma inwestycji, nie ma pracy, nie pracy, nie ma młodych. Ja i mój brat już dawno wyjechaliśmy stamtąd beż żalu. O...polszczyzna to jedyny znany mi region bez specjalnej strefy ekonomicznej. Bez komentarza. rozwiń

makzak, 2009-12-05 12:26:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE