PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie wsie w jednym miejscu. W sieci

  • PAP    28 września 2012 - 06:53
Opolskie wsie w jednym miejscu. W sieci

Dziedzictwo kulturowe 150 opolskich wsi - układy przestrzenne miejscowości, zabytki, zespoły architektoniczne - zostało opisane na portalu "Dziedzictwo Wsi Opolskiej" uruchomionym przez opolski urząd wojewódzki - poinformował rzecznik wojewody.
Z portalu "Dziedzictwo Wsi Opolskiej" można się dowiedzieć m.in., na jakim planie najczęściej budowano opolskie wsie i jakie są najbardziej nietypowe przykłady wiejskiej zabudowy. Jak gospodarze ustawiali na działkach zabudowania i jakie materiały budowlane w której części województwa wykorzystywane były najczęściej. Są też szczegółowe opisy detali architektonicznych typowych dla regionu - np. gibli, czyli szczytów śląskich dachów, laub - drewnianych lub murowanych dobudówek, stawianych przed wejściem do domu, a także haźli czyli śląskich wychodków.

Pod adresem www.dziedzictwowsiopolskiej.pl można znaleźć informacje o zasobach dziedzictwa kulturowego ponad 150 miejscowości Opolszczyzny, które zinwentaryzowano i opisano pod względem ich cech i wyróżników zasługujących na ochronę.

Opolska wojewódzka konserwator zabytków Iwona Solisz stwierdziła, że portal może zainteresować turystów, profesjonalistów zajmujących się ochroną zabytków czy zagospodarowaniem przestrzennym, ale też mieszkańców opolskich miejscowości. "Chcielibyśmy pokazać ludziom żyjącym w tych miejscowościach, że zabytkiem w ich otoczeniu jest nie tylko pałac lub kościół, ale również zagroda, zespół architektoniczny czy drobny nawet detal zabudowy" - wyjaśniła konserwator.

Solisz zastrzegła, że na portalu znalazły się opisy tylko części opolskich wsi. "Sołectw w regionie jest ponad tysiąc, my dotarliśmy do około dwustu, z czego opisaliśmy 150, bo nie każda wieś ma elementy o zabytkowej wartości. Liczymy jednak na kolejne propozycje do uzupełnienia od mieszkańców. Chcielibyśmy, by portal żył" - zaznaczyła konserwator.

Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński zwrócił uwagę, że na portalu można również znaleźć zbiór regulacji prawnych dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego oraz "Opolski Dezyderat w Sprawie Przestrzeni Wiejskiej"."Jest to dokument odwołujący się do zasad zrównoważonego rozwoju, przedstawiający postulaty i apele, których realizacja pozwoli ochronić krajobraz polskiej wsi będący dziedzictwem wszystkich obywateli" - wyjaśnił Szopiński.

Rzecznik dodał, że portal ma usystematyzować wiedzę o dziedzictwie kulturowym wsi opolskiej, zebrać informacje o działaniach prowadzonych na rzecz ochrony tego dziedzictwa i znaleźć najcenniejsze pod względem zasobu kulturowego wsie w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.