PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolszczyzna ma mapę internetową regionu

  • PAP    6 września 2012 - 06:47
Opolszczyzna ma mapę internetową regionu

Województwo opolskie uruchomiło nowoczesną mapę internetową regionu, system w którym są m.in. bardzo dokładne zdjęcia lotnicze całej Opolszczyzny.
System kosztował prawie 10 mln zł. Zawiera bazę 213 tys. adresów czy siatki dróg, rzek, wałów przeciwpowodziowych.

W portalu www.mapy.opolskie.pl można znaleźć m.in. mapy wszystkich miast i miejscowości regionu, bazę firm, instytucji, urzędów, aptek, itp.; ortofotomapy opracowane na podstawie dokładnych zdjęć lotniczych; dane z ewidencji gruntów i budynków z granicami i numerami działek; siatkę dróg, tras kolejowych, rzek, bazę obiektów użyteczności publicznej, atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych czy szlaków turystycznych.

„W ramach projektu opracowano też w technologii 3D wybrane perełki architektury Opolszczyzny z Brzegu, Nysy, Mosznej i Opola” – mówił wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś. W środę przedstawił on projekt uczestnikom dwudniowej konferencji podsumowującej projekt „Opolskie w internecie – system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego”, w ramach którego powstała wirtualna mapa Opolszczyzny.

System zawiera ponad 600 warstw tematycznych i ponad 23 tys. rodzajów obiektów. Najważniejszą częścią systemu są ortofotomapy. Według informacji przekazanych przez Edytę Wenzel-Borkowskę z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, która kierowała realizacją projektu, zajęły one aż 3 terabajty danych.

„Samoloty które robiły zdjęcia wykonały też laserowy skan terenu. W rezultacie jeden piksel na zdjęciu to w rzeczywistości od 10 do 50 cm powierzchni terenu” – dodała.

Wiesław Śmiech z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, które od kilku tygodni testuje system, powiedział że taka baza danych przyda się służbom zajmującym się zarządzaniem kryzysowym, bo umożliwi szybsze dotarcie do danych, które gromadzą niemal wszystkie opolskie instytucje i urzędy.

Dzięki systemowi możliwe jest wykonywanie analiz i symulacji. „Ostatnio na przykład potrzebowaliśmy listy zabytków znajdujących się na terenach zalanych w powodzi z 1997 roku. Wystarczyła chwila, by system wygenerował takie zestawienie” – mówił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.