Opolszczyzna ma mapę internetową regionu

Województwo opolskie uruchomiło nowoczesną mapę internetową regionu, system w którym są m.in. bardzo dokładne zdjęcia lotnicze całej Opolszczyzny.
Opolszczyzna ma mapę internetową regionu

System kosztował prawie 10 mln zł. Zawiera bazę 213 tys. adresów czy siatki dróg, rzek, wałów przeciwpowodziowych.

W portalu www.mapy.opolskie.pl można znaleźć m.in. mapy wszystkich miast i miejscowości regionu, bazę firm, instytucji, urzędów, aptek, itp.; ortofotomapy opracowane na podstawie dokładnych zdjęć lotniczych; dane z ewidencji gruntów i budynków z granicami i numerami działek; siatkę dróg, tras kolejowych, rzek, bazę obiektów użyteczności publicznej, atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych czy szlaków turystycznych.

„W ramach projektu opracowano też w technologii 3D wybrane perełki architektury Opolszczyzny z Brzegu, Nysy, Mosznej i Opola” – mówił wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś. W środę przedstawił on projekt uczestnikom dwudniowej konferencji podsumowującej projekt „Opolskie w internecie – system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego”, w ramach którego powstała wirtualna mapa Opolszczyzny.

System zawiera ponad 600 warstw tematycznych i ponad 23 tys. rodzajów obiektów. Najważniejszą częścią systemu są ortofotomapy. Według informacji przekazanych przez Edytę Wenzel-Borkowskę z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, która kierowała realizacją projektu, zajęły one aż 3 terabajty danych.

„Samoloty które robiły zdjęcia wykonały też laserowy skan terenu. W rezultacie jeden piksel na zdjęciu to w rzeczywistości od 10 do 50 cm powierzchni terenu” – dodała.

Wiesław Śmiech z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, które od kilku tygodni testuje system, powiedział że taka baza danych przyda się służbom zajmującym się zarządzaniem kryzysowym, bo umożliwi szybsze dotarcie do danych, które gromadzą niemal wszystkie opolskie instytucje i urzędy.

Dzięki systemowi możliwe jest wykonywanie analiz i symulacji. „Ostatnio na przykład potrzebowaliśmy listy zabytków znajdujących się na terenach zalanych w powodzi z 1997 roku. Wystarczyła chwila, by system wygenerował takie zestawienie” – mówił.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE