PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświadczenie majątkowe będzie można wypełnić on-line

  • PAP/EM    21 marca 2017 - 14:16
Oświadczenie majątkowe będzie można wypełnić on-line
Posługiwanie się systemem elektronicznego zarządzania dokumentacją ma być standardem w całej administracji. (fot. pixabay)

Aplikację, która umożliwia urzędnikom, parlamentarzystom i samorządowcom wypełnianie oświadczeń majątkowych on-line zaprezentowano w ministerstwie cyfryzacji.
• Stworzenie aplikacji umożliwiającej wypełnienie oświadczenia on-line jest częścią realizowanego w resorcie cyfryzacji projektu budowy jednego dla całej administracji systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD).

• Zmiana to nie tylko ułatwienie dla urzędników, ale także korzyść z punktu widzenia walki z korupcją - oświadczenie wypełnione za pomocą aplikacji jest bardziej czytelne.

• W przyszłości system elektronicznych oświadczeń majątkowych powinien zostać zintegrowany z rejestrem korzyści.

Wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny zwrócił uwagę, że 31 marca upływa termin składania oświadczeń majątkowych dla urzędników administracji rządowej, a z końcem kwietnia termin na składanie oświadczeń m.in. dla posłów i senatorów oraz samorządowców.

"Z szacunków Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które jest instytucją powołaną do badania tego typu oświadczeń wynika, że to jest grupa ok. 700 tys. osób" - powiedział Woźny. Wyjaśnił, że stworzenie aplikacji umożliwiającej wypełnienie oświadczenia on-line jest częścią realizowanego w resorcie cyfryzacji projektu budowy jednego dla całej administracji systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD). Obecnie działają w niej dwa takie systemy, które nie są ze sobą kompatybilne. Wyjaśnił, że te dwa, niekomunikujące się ze sobą systemy działały np. przez pewien czas w resorcie cyfryzacji.

"To niezwykle ważne, żeby doprowadzić do tego, żeby wszyscy urzędnicy w administracji rządowej pracowali na takim samym systemie EZD" - podkreślił Woźny. Wskazał, że prace nad budową takiego systemu okazały się dużym polem do współpracy między administracją rządową, a samorządową. "Taki projekt integracyjny jest realizowany" - wyjaśnił. Poinformował, że uruchomiono portal www.aplikacje.gov.pl, z którego będzie można pobierać aplikacje do stosowania w sektorze publicznym, zarówno rządowym, jak i samorządowym. "Ten projekt uzyskał aprobatę Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji" - poinformował.

Dodał, że skoro niedługo mijają terminy składania oświadczeń majątkowych, jako pierwszą aplikację postanowiono uruchomić program w znaczący sposób ułatwiający życie osobom mającym ustawowy obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Według Woźnego w przyszłym roku aplikacja powinna zostać zintegrowana z tzw. profilem zaufanym i da możliwość wysłania oświadczenia podpisanego elektronicznie.

"Po dokonaniu stosownych korekt, zmian legislacyjnych, jak zostanie stworzony system teleinformatyczny (...), oświadczenia majątkowe z całej Polski będą wysyłane do systemu teleinformatycznego, w którym będą zbierane. To będzie moment, w którym damy państwu polskiemu możliwość prawdziwej weryfikacji oświadczeń majątkowych składanych przez urzędników administracji publicznej" - dodał.

Obecny na spotkaniu wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że obecnie weryfikacja ponad 700 tys. oświadczeń majątkowych jest pozorna. "Nie ma możliwości i zdolności, żeby je wszystkie sprawdzić" - powiedział. Dodał, że obecnie zaproponowana zmiana to pierwszy krok, aby z jednej strony dać proste i łatwe narzędzie dla urzędników, a z drugiej pokazać w praktyce, czym może być system aplikacje.gov.pl

Zaznaczył, że zmiana to nie tylko ułatwienie dla urzędników, ale także korzyść z punktu widzenia walki z korupcją - oświadczenie wypełnione za pomocą aplikacji jest bardziej czytelne. Według Zagórskiego w przyszłości system elektronicznych oświadczeń majątkowych powinien zostać zintegrowany z rejestrem korzyści.

Wiceminister podkreślił, że liczy, iż posługiwanie się systemem elektronicznego zarządzania dokumentacją będzie standardem w całej administracji, zarówno w rządowej, jak i samorządowej. Zdaniem resortu cyfryzacji system EZD będzie wprowadzany modułami, stopniowo, a kody aplikacji mają być otwarte, co umożliwi jej uzupełnianie przez użytkowników. Docelowo z systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją powinno móc korzystać prawie dwa miliony urzędników w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.