PARTNER PORTALU
  • BGK

Pacjenci sprawdzą koszty leczenia

  • PAP    2 maja 2013 - 11:54
Pacjenci sprawdzą koszty leczenia

NFZ przygotowuje portal internetowy, na którym pacjenci będą mogli sprawdzić koszt swoich wizyt lekarskich i zabiegów.
Znajdą się na nim także informacje o zrealizowanych receptach i ankiety pozwalające na ocenę lekarzy.

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) ma ruszyć na przełomie czerwca i lipca. Aby otrzymać do niego dostęp, trzeba będzie pobrać login i hasło, które umożliwią logowanie do portalu. Obecnie Fundusz prowadzi testy portalu.

Dzięki ZIP pacjenci będą mieli m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Będą mogli sprawdzić przez internet, z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt.

Pacjenci jeszcze zanim wybiorą się do lekarza, będą mogli sprawdzić, czy posiadają uprawnienie do świadczeń. ZIP ma mieć także dodatkowe funkcje, takie jak ocena świadczeniodawcy, np. ankiety, które pacjenci mogliby wypełniać po pobycie w szpitalu.

Ponadto będzie można sprawdzić uprawnienia do świadczeń, informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

Portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Na serwerze ZIP nie będą przechowywane dane takie jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Dane te nie będą także wyświetlane po zalogowaniu do portalu. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na podstawie którego otrzyma dostęp do informacji.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie.

Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-02 14:21:28

    Kolejne marnotrawione pieniądze. I to w sytuacji, gdy brakuje środków na zakup ratujących życie leków czy większe kontrakty dla szpitali. Po co ludziom ta wiedza? Poza oczywiście zaspokojeniem zwykłej ciekawości? Przecież chyba każdy wie, gdzie i na co był leczony, jakie wykupił lekarstwa i ile wizy...ta w aptece go kosztowała. Jedyna pożyteczna informacja to długość kolejek do specjalistów - ale i tego każdy się może dowiedzieć zwyczajnie dzwoniąc do przychodni - tam mu powiedzą, jak długo będzie musiał czekać. Ktoś wreszcie powinien się poważnie zająć działanością NFZ, który szasta naszymi pieniędzmi na prawo i lewo, zapominając, do jakiego celu został stworzony. NFZ zaczyna przypominać ZUS, tylko ZUS "inwestował" w pałace, w których lokował swoje siedziby, a NFZ kupuje gadżety.  rozwiń