PARTNER PORTALU
  • BGK

Pacjenci św. Łukasza w XXI wieku

  • PRCM    18 sierpnia 2010 - 20:39
Pacjenci św. Łukasza w XXI wieku

Pacjenci Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie będą mieli bezpłatny dostęp do Internetu. Lekarze – możliwość wykorzystywania nowoczesnych technologii telemedycyny.
Tarnowski szpital otrzymał dofinansowanie [1,1 mln zł] z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 na realizację projektu usprawnienia i rozbudowy systemu informatycznego o łącznej wartości 1,4 mln złotych.

W ramach projektu na terenie szpitala do końca 2012 roku zostanie wykonana nowoczesna sieć światłowodowa o długości ponad 1,2 km oraz zakupione zostanie wyposażenie ponad 100 urządzeń i zestawów komputerowych. Pacjenci szpitala będą mieli bezpłatny dostęp do Internetu, a lekarze i specjaliści możliwość korzystania z technologii telemedycyny. Rozbudowany zostanie również szpitalny system archiwizacji i obiegu dokumentacji medycznej, umożliwiający kompleksowe przesyłanie informacji o pacjencie między wszystkimi działami szpitala.

Nowe systemy telemedyczne w Szpitalu św. Łukasza pozwolą m.in. na  interaktywne wideokonferencje pomiędzy lekarzami specjalistami, lekarzem i pacjentem, przesyłanie na odległość obrazów statycznych i dynamicznych [zdjęć rentgenowskich, echogramów, EKG, USG, MRI, tomografii komputerowej itp.] oraz przeprowadzanie „operacji na odległość”, podczas których stosowana jest jedna z najszybciej rozwijających się technik  telemedycyny czasu rzeczywistego pozwalająca na  wideokonferencje, które obejmują zasięgiem wielu lekarzy, np. lekarza prowadzącego zabieg i lekarzy specjalistów. Dzięki zastosowaniu nowych technologii teleinformatycznych tarnowski szpital planuje rozwój współpracy w zakresie konsultacji i analiz m.in. ze specjalistami Szpital Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Planując rozwój systemów teleinformatycznych postanowiliśmy również zapewnić bezpłatny dostęp do Internetu naszym pacjentom i odwiedzającym ich rodzinom, jaki można spotkać w wielu szpitalach na świecie – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie jest największą placówką lecznictwa zamkniętego we wschodniej części województwa małopolskiego i jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w Małopolsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-08-19 13:00:55

    Niech sie lekarze za bardzo nie zapalaja, bo dostep do merytorycznie istotnych informacji, za ktore ktos bierze odpowiedzialnosc - kosztuje tysiace i dziesiatki tysiecy dolarow. Czy inne instytucje medyczne sa glupie, zeby informacje rozdawac za darmo ? Ale na pocieszenie lekarze moga grac w pacjen...tami w gry elektroniczne on-line.  rozwiń