PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwo nas zinformatyzuje

  • pt    8 stycznia 2014 - 14:27
Państwo nas zinformatyzuje

Przyjęty przez rząd Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) opisuje, jak dostarczyć społeczeństwu wysokiej jakości elektroniczne usługi publiczne.
Program ma zapewnić współpracę istniejących oraz nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej, eliminując jednocześnie powielające się dotychczas funkcjonalności. Wypełnienie celów PZIP mierzone będzie odsetkiem obywateli i przedsiębiorców korzystających z e-usług administracji publicznej oraz poziomem satysfakcji użytkowników.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji już teraz możemy przez internet założyć firmę, działa e-rejestracja dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, można też online potwierdzić prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w NFZ (eWUŚ).
To tylko niektóre przykłady działających e-usług, które jednaj ciągle są zdecentralizowane i nieskoordynowane, wymagają więc od obywatela wiedzy, gdzie, co i jak.

- Chcemy, by było inaczej – by obywatel nie musiał się zastanawiać, gdzie szukać potrzebnych mu usług i uczyć cię się różnych systemów informatycznych – dlatego między innymi powstał PZIP – podkreśla MAC.

E-usługi są tworzone dla obywatela, a więc muszą być łatwe do znalezienia i do użycia – dlatego PZIP zakłada m.in. stworzenie jednego miejsca, w którym będzie można znaleźć dostępne e-usługi. E- usługi mają poprawiać jakość życia – nie tylko w materialnym, ale też społecznym wymiarze.

Dlatego PZIP stawia na ich rozwój – w przyszłości możliwe będzie między innymi wydawanie e-zaświadczeń o prawie do głosowania, rejestracja online do lekarza czy wystawianie elektronicznych faktur dla administracji.

PZIP wskazuje obszary priorytetowe, w których rozwijać mają się e-usługi. To m.in. rynek pracy, w tym możliwość elektronicznego przeglądania ofert pracy, pochodzących z sektora publicznego z całego kraju, ochrona zdrowia, prowadzenie działalności gospodarczej i sprawy podatkowe.


Miejscem z którego dostać się można do e-usług. ma być udoskonalona elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Profil zaufany ePUAP (rodzaj darmowego podpisu elektronicznego) będzie podstawowym sposobem weryfikowania tożsamości obywatela w kontaktach z administracją publiczną przez Internet.

    Jak podkreśla MAC dostęp do informacji sektora publicznego to nie tylko większa przejrzystość administracji publicznej, lecz również ważny czynnik rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Poszerza uczestnictwo w kulturze cyfrowej, podnosi kapitał twórczy obywateli i zwiększa ich aktywności i zaangażowania w życie publiczne.

Szczegółowe informacje o systemie tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.