PARTNER PORTALU
  • BGK

Papier zrówna się z tym, co elektroniczne

  • GK    29 listopada 2012 - 10:09
Papier zrówna się z tym, co elektroniczne

– Zrównanie tego, co papierowe z tym co elektroniczne to w tej chwili nasz priorytet – mówił podczas posiedzenia Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji jego przewodniczący Michał Boni.
Komitet m.in. przyjął i zarekomendował dalsze prace nad projektem planu informatyzacji zamówień publicznych. Zakłada on zastąpienie formy pisemnej w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, formą elektroniczną. Ma to między innymi doprowadzić do przyspieszenia i uproszczenia procedur przetargowych.

Czytaj też: E-administracja zyskuje na popularności

Według ministra Boniego projekt powinien traktować formę pisemną i elektroniczną jako równoważne i pozostawiać możliwość wyboru. To się może jednak zmienić jeszcze w grudniu, po przyjęciu stanowiska Rady Unii Europejskiej w tej sprawie.

KRMC rozmawiał też na temat Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), która ma zostać wprowadzona w 2014 roku. W połączeniu z kartą specjalisty medycznego umożliwi ona dostęp do danych o leczeniu pacjenta. Jednymi z głównych celów jej prowadzenia są wygoda pacjentów i lepsze zarządzanie systemem opieki zdrowotnej.

NFZ podkreślił, że KUZ nie będzie pełnić funkcji dowodu tożsamości, między innymi dlatego, że nie ma cech takiego dokumentu, tak pod względem graficznym, jak i w warstwie elektronicznej. Jej zadaniem jest informowanie o ubezpieczeniu i uwierzytelnienie dostępu do danych medycznych.

Minister zaapelował także o sprawne wdrażanie projektów informatycznych w instytucjach publicznych. Niezwykle ważne jest, ile środków unijnych na projekty informatyczne z programu operacyjnego innowacyjna gospodarka uda się wykorzystać i certyfikować w 2012 r.

Według MAC powinno być to 380 milionów złotych, a 140 milionów złotych, których nie udało się certyfikować w tym roku, zostanie doliczone do środków na 2013 rok. Oznacza to, że aby uniknąć zagrożenia utraty pieniędzy unijnych w kolejnych latach, beneficjenci programu, czyli instytucje publiczne wdrażające programy informatyczne, będą musiały ściśle dotrzymywać terminów ich realizacji.

Opóźnienia w realizacji projektu lub wniosku o płatność przez beneficjenta nie będą tolerowane, ponieważ mogą być zagrożeniem dla całości środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2012-11-29 12:56:12

    Pod karą śmierci (lub co najmniej wielomilionowej grzywny) zakazać pisanie bzdurnych, wielostronicowych faktur za telefon, gaz, elektryczność itp. itd. Nałożyć obowiązek, że faktura papierowa, czy elektroniczna, pisana czcionką 12 ma się zmieścić na formacie A5 i bez mętniackich bajerów....  rozwiń