PARTNER PORTALU
  • BGK

Park Mużakowski w internecie

  • PAP    15 listopada 2012 - 21:00
Park Mużakowski w internecie

W internecie dostępna jest już pierwsza strona internetowa Parku Mużakowskiego - położonego na polsko-niemieckim pograniczu pomnika historii. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Po adresem www.park-muzakowski.pl można znaleźć historię powstania, znaczenie, szczegółowy opis kolejnych etapów rewaloryzacji oraz publikacje dotyczące parku - poinformował rzecznik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Dariusz Bogacz.

Na stronie jest też zamieszczona galeria, zawierająca zdjęcia prezentujące walory obiektu, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej oraz fotografie przedstawiające kolejne etapy trwającej od wielu lat renowacji parku.

Ponadto na stronie znajduje się wiele praktycznych informacji dla zwiedzających, dotyczących m.in. lokalizacji punktów informacyjnych, propozycji tras spacerowych, bazy noclegowej, wypożyczalni rowerów, miejsc parkingowych czy możliwości przejażdżki bryczką po terenie parku. Można też odnaleźć informacje dotyczące innych miejsc i obiektów wartych odwiedzenia, a znajdujących się w okolicach Parku Mużakowskiego.

Strona informuje również o wydarzeniach odbywających się na terenie parku, przeprowadzanych tam akcjach edukacyjnych czy specjalnych projektach kierowanych do osób zainteresowanych obiektem.

Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Jego twórcą był pruski arystokrata, Książę Hermann von Pueckler-Muskau. To jedno z najbardziej rozległych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego.

Park należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Jego obszar obejmuje przeszło 700 ha, podzielonych asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicą.

Park imponuje wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej, zwanej Łukiem Mużakowa. Dolina rozszerza się w tym miejscu do 1,5 km, a wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy dochodzą do 60 m wysokości względnej.

Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia (206 ha wraz z zamkiem) leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączą je dwa mosty na Nysie Łużyckiej - most Podwójny i most Angielski.

Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. Jest to przykład ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego.

W 2004 roku Park Mużakowski został uznany za pomnik historii i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku systematycznie prowadzone są prace rewaloryzacyjne, nadal jednak są miejsca, w których widać powojenne zniszczenia.

Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów z całego świata, co sprawia, że należy on do największych atrakcji turystycznych Lubuskiego. Malowniczy teren można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.