PARTNER PORTALU
  • BGK

Piekary Śląskie wprowadzają System Dynamicznej Informacji Parkingowej

  • PAP    6 maja 2016 - 14:56
Piekary Śląskie wprowadzają System Dynamicznej Informacji Parkingowej
(fot.piekary.pl)

• Kierowcy w Piekarach Śląskich od piątku (6 maja) mogą korzystać z darmowej aplikacji mobilnej Parkenizer.
• Wskazuje ona w centrum miasta wolne miejsca parkingowe i doprowadza do nich.
• To część wdrażanego tam właśnie Systemu Dynamicznej Informacji Parkingowej.
System ten, jak poinformowała rzeczniczka piekarskiego magistratu Katarzyna Nylec, oparty jest na czujnikach, które połączone są z urządzeniami przetwarzającymi dane. Chodzi o czujniki monitorujące ponad 130 miejsc parkingowych przy ul. Wigury, ul. Bytomskiej i ul. Wyszyńskiego.

"W aplikacji liczba wolnych miejsc prezentowana jest za pomocą zielonych znaczników. W przypadku, kiedy kierowca jest oddalony od monitorowanych miejsc parkingowych, pojawiają się pływające znaczniki, które podpowiadają kierunek jazdy do najbliższych wolnych miejsc" - wyjaśnił Maciej Lukas z firmy BT Skyrise, która stworzyła system.

Rotacja na miejscach parkingowych widoczna jest w aplikacji na żywo, jedynie z ok. 10-sekundowym opóźnieniem. "Po zaparkowaniu auta, status znacznika automatycznie zmienia się na kolor czerwony, co oznacza, że miejsce zostało zajęte" - dodała rzeczniczka.

Ponadto Parkanizer umożliwia wybór strefy parkingowej, do której chce się udać kierowca - wówczas może on płynnie przejść do aplikacji z klasyczną nawigacją. Jak tłumaczy Nylec, tuż przed wjazdem do strefy, Parkanizer wyśle powiadomienie o wolnych miejscach parkingowych, a kierowca będzie mógł ponownie przełączyć na aplikację parkingową, by zobaczyć dokładną lokalizację wolnych miejsc.

Zdaniem rzeczniczki jest on prosty w obsłudze. "Miejsc nie trzeba wyszukiwać, nie musimy też manipulować mapą - wszystko dzieje się automatycznie. Aplikację zaprojektowano tak, by nie angażowała kierowcy podczas jazdy" - powiedziała i dodała, że to jedna z pierwszych tego typu aplikacji w regionie.

Darmowa aplikacja od piątku dostępna jest dla użytkowników systemów Android oraz iOS. Przy jej uruchomieniu konieczna jest zgoda na wykorzystanie w smartfonie sygnału GPS.

Docelowo systemem objęta zostanie również przestrzeń za Urzędem Miasta, gdzie niedawno uruchomiono nowy parking ze szlabanami, na którym przez pierwszą godzinę można zostawić samochód za darmo.

Z kolei za kilka tygodni na ulicach miasta pojawią się również dwie tablice informujące o liczbie wolnych miejsc parkingowych. Tworzą one - m.in. wraz z aplikacją - wprowadzany w mieście System Dynamicznej Informacji Parkingowej.

Za mobilny system nawigacji w Piekarach Śląskich odpowiada katowicka firma BT Skyrise. Jak zaznaczyła Nylec, miasto praktycznie nie ponosi kosztów wdrożenia systemu - pieniądze na ten cel niemal w całości pochodzą z dotacji unijnej, którą otrzymała ta firma.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.