Piekary Śląskie wprowadzają System Dynamicznej Informacji Parkingowej

• Kierowcy w Piekarach Śląskich od piątku (6 maja) mogą korzystać z darmowej aplikacji mobilnej Parkenizer.
• Wskazuje ona w centrum miasta wolne miejsca parkingowe i doprowadza do nich.
• To część wdrażanego tam właśnie Systemu Dynamicznej Informacji Parkingowej.
Piekary Śląskie wprowadzają System Dynamicznej Informacji Parkingowej
(fot.piekary.pl)

System ten, jak poinformowała rzeczniczka piekarskiego magistratu Katarzyna Nylec, oparty jest na czujnikach, które połączone są z urządzeniami przetwarzającymi dane. Chodzi o czujniki monitorujące ponad 130 miejsc parkingowych przy ul. Wigury, ul. Bytomskiej i ul. Wyszyńskiego.

"W aplikacji liczba wolnych miejsc prezentowana jest za pomocą zielonych znaczników. W przypadku, kiedy kierowca jest oddalony od monitorowanych miejsc parkingowych, pojawiają się pływające znaczniki, które podpowiadają kierunek jazdy do najbliższych wolnych miejsc" - wyjaśnił Maciej Lukas z firmy BT Skyrise, która stworzyła system.

Rotacja na miejscach parkingowych widoczna jest w aplikacji na żywo, jedynie z ok. 10-sekundowym opóźnieniem. "Po zaparkowaniu auta, status znacznika automatycznie zmienia się na kolor czerwony, co oznacza, że miejsce zostało zajęte" - dodała rzeczniczka.

Ponadto Parkanizer umożliwia wybór strefy parkingowej, do której chce się udać kierowca - wówczas może on płynnie przejść do aplikacji z klasyczną nawigacją. Jak tłumaczy Nylec, tuż przed wjazdem do strefy, Parkanizer wyśle powiadomienie o wolnych miejscach parkingowych, a kierowca będzie mógł ponownie przełączyć na aplikację parkingową, by zobaczyć dokładną lokalizację wolnych miejsc.

Zdaniem rzeczniczki jest on prosty w obsłudze. "Miejsc nie trzeba wyszukiwać, nie musimy też manipulować mapą - wszystko dzieje się automatycznie. Aplikację zaprojektowano tak, by nie angażowała kierowcy podczas jazdy" - powiedziała i dodała, że to jedna z pierwszych tego typu aplikacji w regionie.

Darmowa aplikacja od piątku dostępna jest dla użytkowników systemów Android oraz iOS. Przy jej uruchomieniu konieczna jest zgoda na wykorzystanie w smartfonie sygnału GPS.

Docelowo systemem objęta zostanie również przestrzeń za Urzędem Miasta, gdzie niedawno uruchomiono nowy parking ze szlabanami, na którym przez pierwszą godzinę można zostawić samochód za darmo.

Z kolei za kilka tygodni na ulicach miasta pojawią się również dwie tablice informujące o liczbie wolnych miejsc parkingowych. Tworzą one - m.in. wraz z aplikacją - wprowadzany w mieście System Dynamicznej Informacji Parkingowej.

Za mobilny system nawigacji w Piekarach Śląskich odpowiada katowicka firma BT Skyrise. Jak zaznaczyła Nylec, miasto praktycznie nie ponosi kosztów wdrożenia systemu - pieniądze na ten cel niemal w całości pochodzą z dotacji unijnej, którą otrzymała ta firma.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE