PARTNER PORTALU
  • BGK

Plany komisji administracji i cyfryzacji

  • PAP    5 grudnia 2012 - 12:53
Plany komisji administracji i cyfryzacji

Sejmowa komisja administracji i cyfryzacji w pierwszej kolejności zajmie się m.in. stanem prac nad budową elektronicznego systemu wykazu ubezpieczonych i zapozna się z planami MAC, które w przyszłym tygodniu ma przedstawić szef tego resortu Michał Boni.
Posłowie w środę podczas drugiego posiedzenia nowej sejmowej komisji przyjęli plan pracy na najbliższe pół roku. W pierwszej kolejności wysłuchają oni informacji rządu nt. zaawansowania prac nad budową systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który - jak podkreśliła szefowa komisji Julia Pitera (PO) - jest sprawą bardzo pilną.

System ten ma umożliwić placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL. Pod koniec listopada szef MAC zapewniał w rozmowie z PAP, że nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, a testy systemu przebiegają sprawnie.

„Pracujemy bardzo intensywnie, analizujemy bazy danych. Obecnie prowadzone są testy z udziałem świadczeniodawców, około 30 proc. z nich jest już gotowych do uruchomienia systemu, w najbliższych tygodniach będą kolejni" - powiedział Boni.

Komisja administracji i cyfryzacji na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wysłucha także informacji szefa MAC o stanie prac i planach resortu. Ponadto posłowie zapoznają się w najbliższym czasie z informacją prezesa UKE w zakresie zmian w poziomie opłat za zakończenie rozmów w sieci innego operatora, informacją o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej oraz przygotowaniami do wdrożenia narodowego planu szerokopasmowego.

Zgodnie z decyzją Sejmu komisja administracji i cyfryzacji ma zajmować się sprawami administracji państwowej, łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowych oraz telekomunikacji. Dotychczasowa sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych została już przekształcona w komisję spraw wewnętrznych, do której należą sprawy bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

Zmiana w komisjach sejmowych ma odpowiadać podziałowi resortów w Radzie Ministrów. W powołanym w listopadzie 2011 roku rządzie Donalda Tuska w miejsce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstały ministerstwa: Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Cyfryzacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.