PARTNER PORTALU
  • BGK

Poczta Polska będzie czerpać wzorce z innych państw? Konieczne są nowe rozwiązania cyfrowe

  • MN    14 września 2016 - 16:27
Poczta Polska będzie czerpać wzorce z innych państw? Konieczne są nowe rozwiązania cyfrowe

• W poniedziałek, 14 września, odbyła się XII edycja konferencji „Rynek usług pocztowych w Polsce i Europie 2016”. 
• Uczestniczący w konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zaprezentował plany rządu wobec rynku pocztowego i Poczty Polskiej.
• Zwrócił uwagę, że Pocztę Polską czekają nowe wyzwania i ma ona pomóc w obszarze cyfryzacji państwa.
– Poczta Polska powinna być kluczowym filarem w budowie cyfrowego państwa – mówił wiceminister Smoliński i dodał, że Poczta Polska może pomóc w ograniczeniu skutków wykluczenia cyfrowego obywateli, szczególnie mieszkających na obszarach oddalonych od dużych ośrodków administracyjnych.

Zwrócił uwagę, że Polacy wysyłają coraz mniej listów, a z urzędami chcą się komunikować za pomocą internetu. To powoduje, że Pocztę Polską czekają teraz zupełnie nowe wyzwania. Związane są one z przejściem z papierowego obiegu dokumentów na cyfrowy i tworzeniem informatycznych systemów centralnych. Również polska administracja ulega reorganizacji, zmienia się forma kontaktu z obywatelem i coraz częściej jest to kontakt cyfrowy.

Czytaj też: ePUAP z wydzielonym profilem zaufanym. Kolejny krok w stronę e-państwa

– Te transformacje skłoniły nas do tego, aby wykorzystać synergię Poczty Polskiej i spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe (Envelo). W tym celu zawarte zostało porozumienie tych podmiotów o strategicznej współpracy w obszarze cyfryzacji państwa. Umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo. To pierwsze tego typu porozumienie na rynku. Poczta Polska ma stać się kluczowym filarem budowy e-państwa – podkreślił Smoliński.

Wiceminister mówił także o przykładach otwarcia na usługi cyfrowe poczt w innych krajach. Interesującym przykładem kooperacji pocztowego operatora narodowego z administracją państwową jest współpraca Poczty Czeskiej z czeską administracją.

W jej ramach powstał między innymi łatwy dostęp do usług administracji publicznej w ramach punktów kontaktowych w sieci Poczty Czeskiej. W punktach pocztowych można otrzymać uwierzytelnione wyciągi z wielu rejestrów administracji publicznej lub formularze, np. wyciąg z rejestru gruntów, z rejestru podmiotów gospodarczych, czy z rejestru karnego.

Czytaj też: Elektroniczne dowody osobiste dopiero za kilka lat

W strukturze grup kapitałowych narodowych operatorów pocztowych rozwijane są również bankowość i ubezpieczenia. Smoliński wspomniał o przykładach synergii usług pocztowych i bankowo-ubezpieczeniowych także we Francji, Japonii i Włoszech.

Envelo to platforma usług pocztowych, którą dysponuje Poczta Polska. Umożliwia ona wysyłkę korespondencji z każdego miejsca i o każdej porze w sposób bezpieczny i wygodny. Spółka prowadzi program upowszechniania technologii informatycznych w małych miejscowościach. Już teraz można korzystać z bezpłatnej sieci wi-fi w 850 placówkach pocztowych, często w niewielkich miejscowościach. W przyszłym roku ta liczba ma wzrosnąć do 4,5 tys. Innym obszarem zwiększenia aktywności Poczty Polskiej jest rozwój usług bankowo-ubezpieczeniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.