PARTNER PORTALU
  • BGK

Poczta Polska podnosi ceny: Samorządy więcej zapłacą za usługi pocztowe. Ile?

  • PAP/AT    26 stycznia 2017 - 06:49
Poczta Polska podnosi ceny: Samorządy więcej zapłacą za usługi pocztowe. Ile?
Szczecin, Częstochowa, Warszawa czy Gdańsk - te miasta będą płacić więcej za usługi Poczty Polskiej (fot.Poczta Polska)

• Poczta Polska radykalnie podniosła samorządom ceny za swoje usługi.
• Największy wzrost odnotował Gdańsk, gdzie podwyżka wynosi ok. 87 proc.
Miasta donoszą, że Poczta Polska radykalnie podniosła im ceny za swoje usługi. Stawki skoczyły nawet o 87 proc. To efekt braku konkurencji na rynku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szczecin podsumował, że ceny usług pocztowych wzrosną o 45 proc. Częstochowa twierdzi, że w jej przypadku mowa o zwyżkach rzędu 30-50 proc. Warszawa donosi o 30 proc. podwyżce. Największy wzrost odnotował Gdańsk. Tam średnia podwyżka wynosi ok. 87 proc.

Jak pisze "DGP", w tych samorządach kontrakty zdobyła Poczta Polska. Bywało, że nikt więcej do danego przetargu się nie zgłosił.

Czytaj też: Poczta Polska bliżej lokalnych społeczności

Rzecznik PP Zbigniew Baranowski odpiera zarzuty o eliminowaniu konkurentów. "Rynek usług pocztowych w krajach UE jest rynkiem regulowanym. Działają na nim firmy pocztowe, tzw. operatorzy wyznaczeni, które świadczą usługi powszechne" - mówi "DGP". Podwyżki to także efekt ostatnich zmian na rynku pocztowym. W 2015 r. Poczta Polska wygrała przetarg na tzw. operatora wyznaczonego świadczącego usługi powszechne. Przez kolejnych 10 lat wyłącznie PP będzie m.in. dostarczać przesyłki listowe do 2 kg, paczki na terenie kraju do 10 kg oraz za granicę do 20 kg.

Jak Poczta tłumaczy swoje działania? Jej rzecznik potwierdza, że to m.in. efekt wzrostu płacy minimalnej. "Utrzymanie szerokiej sieci placówek pocztowych, skrzynek nadawczych oraz obsługa klientów przez kilkadziesiąt tysięcy pracowników wiążą się z podnoszeniem znacznych kosztów" - przekonuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.