PARTNER PORTALU
  • BGK

Poczta Polska pomoże w cyfryzacji państwa. Krótsze kolejki i przyjazne procedury

  • MN    31 sierpnia 2016 - 16:11
Poczta Polska pomoże w cyfryzacji państwa. Krótsze kolejki i przyjazne procedury
Porozumienie podpisano w środę 31 sierpnia (fot. mib.gov.pl)

• Poczta Polska i jej spółka Poczta Polska Usługi Cyfrowe (Envelo) będą działać na obszarze cyfryzacji państwa.
• To efekt porozumienia, jakie podpisali ze spółką minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister cyfryzacji Anna Streżyńska w środę 31 sierpnia.
• Umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo.
- Porozumienie jakie dzisiaj podpisujemy jest krokiem w stronę sprawnego działania administracji, krótszych kolejek w urzędach i bardziej przyjaznych procedur - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Najważniejsze korzyści współpracy administracji z narodowym operatorem to szybsze załatwianie spraw urzędowych przez obywateli i sprawniejszy obieg dokumentów w instytucjach państwowych. Kluczową rolę w nowym systemie wymiany informacji będzie pełniła Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE), która ma identyczną rangę pod względem skutków prawnych, jak list polecony.

- Dzięki dużej liczbie placówek oraz dostępowi do baz i systemów państwa Poczta może też wesprzeć administrację w obsłudze spraw, takich jak wydanie wyciągu z KRS czy przyjęcie wniosku o dowód osobisty. Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, z których dojazd do większego ośrodka jest utrudnieniem - podkreślił minister.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaznacza, że Poczta Polska jest jedynym podmiotem na rynku, który oferuje sprawne, posiadające najwyższe certyfikaty bezpieczeństwa, narzędzie do komunikacji. Spółka może zapewnić prostą i bezpieczną procedurę identyfikacji i uwierzytelnienia użytkowników korzystających z systemów publicznych.

 

Pomaga także w ograniczaniu skutków wykluczenia cyfrowego części obywateli, mieszkających na obszarach wiejskich, oddalonych od ośrodków administracyjnych. Z myślą o takich osobach rozwijane są dwie usługi - przesyłka hybrydowa (list wysyłany elektronicznie, a dostarczany w formie tradycyjnej) i przesyłka proceduralna (umożliwiająca dostawę do adresata dokumentów np. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • urzędnik, 2016-09-01 11:02:37

    bla bla bla, a usługi cyfrowe jak leżały tak będą leżały do póty, do puki nie uprości się i nie przyśpieszy się komunikacji elektronicznej z Urzędami
  • Anatol , 2016-08-31 17:11:08

    Poczta to musi sama sobie pomóc, bo zascianek, i daleko im do cyfryzacji. Chociażby opłaty kartą płatniczą, można już opłacić karta, załatwienie potrzeby w toalecie, niestety poczta jest jeszcze daleko w tym temacie. Żenada, który mamy wiek?