PARTNER PORTALU
 • BGK

Poczta zastąpi urzędy gminne

 • bad    13 sierpnia 2015 - 14:57
Poczta zastąpi urzędy gminne
To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału jaki ma Poczta - mówi Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. (Fot. fotolia)

Na poczcie będzie można otworzyć działalność gospodarczą, zweryfikować dowód rejestracyjny i prawo jazdy oraz przez całą dobę korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. MAC chce w ten sposób wykorzystać potencjał cyfrowy Poczty Polskiej.
Współpraca Poczty i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji to część Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020, który ma na celu powszechny dostęp do szybkiego internetu i e-administracji oraz rozwój cyfrowych kompetencji społeczeństwa.

Poczta ma znacznie więcej placówek niż samorządy gminne

Poczta Polska, posiadająca rozwiniętą sieć ok. 7500 placówek pocztowych w całym kraju jest naturalnym partnerem resortu administracji i cyfryzacji w projekcie budowania nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji publicznej, opartej na technologiach teleinformacyjnych. Inicjatywa ta wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, którzy nie będą musieli podróżować do oddalonych o wiele kilometrów urzędów, aby złożyć dokumenty.

- Nasza współpraca umożliwi obywatelom załatwianie spraw urzędowych w placówkach pocztowych i przyczyni się do informatyzacji administracji. To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału jaki ma Poczta, na który składa się kilkutysięczna sieć placówek i nowoczesne cyfrowe rozwiązania – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Dodał, że Poczta Polska jest idealnym partnerem dla administracji publicznej w przybliżaniu obywatelom dostępu do e-usług, ponieważ posiada znacznie więcej placówek niż samorządy gminne, szczególnie na terenach dotkniętych wykluczeniem cyfrowym.

W Centrach Aktywności Cyfrowej w placówkach Poczty Polskiej będzie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany, otworzyć działalność gospodarczą w systemie CEIDG, zweryfikować dowód rejestracyjny i prawo jazdy oraz przez całą dobę korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Zakres dostępnych usług będzie w przyszłości poszerzany. Przy uwzględnieniu pozyskania finansowania, plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 CAC oraz umożliwienie bezpłatnego dostępu do internetu na terenie wszystkich placówek własnych Poczty Polskiej tj. 4500 placówek na terenie całej Polski.

Poczta Polska jest sygnatariuszem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, zainicjowanego przez MAC w 2013 r. oraz współzałożycielem inicjatywy Thinktankcyfrowy.pl, mającej na celu wspieranie cyfryzacji polskiej gospodarki. Poczta konsekwentnie wykorzystuje i udoskonala rozwiązania z obszaru nowych technologii. Strategia spółki na najbliższe lata jest oparta o rozwój pocztowych usług cyfrowych, obsługę handlu e-commerce oraz usługi finansowe.

Poczta Polska stale rozwija gamę usług cyfrowych

- Porozumienie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji umożliwi Poczcie Polskiej świadczenie usług na linii obywatel-państwo. Jesteśmy wiarygodnym partnerem w realizacji usług e-government dla obywateli  - powiedział Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej.

Odpowiedzią na elektronizację komunikacji, projektowane zmiany ustawodawstwa europejskiego oraz rosnące oczekiwania klientów jest ciągle rozbudowywana oferta e-usług cyfrowych i hybrydowych na platformie Envelo. W momencie debiutu platformy w 2013 r. znajdowały się na niej trzy podstawowe produkty: neoznaczek, neokartka i neolist. W kolejnych miesiącach dodano neofakturę i neorachunki. W 2014 r. uruchomiono aplikację Envelo na telefony komórkowe.

Obecnie trwają prace nad nowoczesnym systemem digitalizacji korespondencji tradycyjnej. Każdy użytkownik, który podpisze umowę z Pocztą Polską, będzie mógł otrzymywać na skrzynkę Envelo skany korespondencji przychodzącej. Doświadczenia zdobyte przy projektowaniu usług cyfrowych Poczty Polskiej posłużą teraz do stworzenia funkcjonalnych i innowacyjnych rozwiązań w obszarze e-goverment.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Gjabajcik, 2015-08-14 21:28:03

  Do w.potega@neostrada.pl: Raduje się serce bo minister Halicki udostępni na poczcie nawet pozwolenia na broń, egzamin ze strzelania będzie się odbywał w piwnicy...
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-08-14 11:57:22

  Do Twój ruch się wypalił. Twój ruch wypalił się, ale powstaną nowe, bo zawsze wraz z wynalazkami technicznymi modernizują się państwa, a teraz całe kontynenty. To, że z P. (Panią lub Panem), swoim adwersarzem, natychmiast dyskutuję, tuż po zrodzeniu się nowych myśli, jest zupełnie nową jakością. Pol...itycy muszą się liczyć ze społeczną komunikacją i wpisywać się w nią swoimi przemyśleniami i decyzjami, bo nie będą wybrani. Co stoi na przeszkodzie aby poczta pośredniczyła w płaceniu podatków, załatwianiu spraw związanych z samochodem lub domem i innych, jeśli to będzie robiła sprawniej od obecnych urzędów? Jakie zostaną urzędy, to inne pytanie. Nie powinny przeszkadzać w rozwijaniu aktywności gospodarczej, a przeciwnie powinny budować społeczną aktywność, czego obecnie nie robią, ale nie one same za to odpowiadają. Musi zmienić się funkcja centrum. Trzeba ją zdecydowanie ograniczyć (na nowo określić), aby ludzie przestali być niewolnikami systemu nakazowo - rozdzielczego. Dlaczego mi na przykład poseł Arkit, razem z ministrem Grabowskim, przeszkadzają w odzyskiwaniu 80% surowców z odpadów, gdy sami nakazali (wydając dużo pieniędzy podatników) odzyskiwanie 20%? Lokalna władza zna ten absurd, ale jest bezradna, razem z Prezydent Warszawy.  rozwiń
 • Twój Ruch się wypalił, 2015-08-14 11:06:53

  Do sprawny samorząd 1.8, w.potega@neostrada.pl: Czyli chcecie bym na poczcie mógł zarówno kupić prześcieradło i płyn do mycia naczyń, wziąć kredyt a także poprosić o sprawdzenie czy sąsiad nie wylewa szamba na pole? Rozumiem też, że odwoływanie się od decyzji wydanych przez listonosza będzie się ...wnosić na poczcie głównej w każdym mieście wojewódzkim. Może utworzyć także PSA (Pocztowy Sąd Administracyjny). Szkoda tylko, że przesyłki z sądu będę musiał odebrać ...w kiosku.  rozwiń