PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie połączy szerokopasmowy internet

  • PAP    26 września 2013 - 13:36
Podkarpackie połączy szerokopasmowy internet

Prawie 322 mln zł kosztować będzie projekt i budowa ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu na Podkarpaciu. W czwartek w Rzeszowie władze województwa podpisały umowę z wykonawcą tej inwestycji, firmą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe.
Zdaniem obecnej przy podpisaniu umowy wiceminister rozwoju regionalnego Iwony Wendel, budowa szerokopasmowego internetu w Polsce wschodniej (taki projekt, oprócz Podkarpacia realizowany jest również w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i świętokrzyskim) oznacza zmianę cywilizacyjną dla regionu podkarpackiego. "Polska wschodnia na to zasługuje. Jest to największy tego typu projekt realizowany w UE. Po jego zakończeniu będziemy dysponować 10 tys. km światłowodów" - dodała.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że podpisanie umowy to ważne wydarzenie nie tylko dla regionu, ale całego kraju i gospodarki. Ortyl dodał, że budowa szerokopasmowej sieci internetowej to pierwsze partnerstwo publiczno-prywatne realizowane przez samorząd woj. podkarpackiego.

Podpisana umowa przewiduje zaprojektowanie, budowę i świadczenie usług na nowo wybudowanej sieci szerokopasmowej. W sumie na Podkarpaciu powstanie 2013 km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów sieci. Wykonawcą inwestycji będą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, które są platformą inwestycyjną, powołaną przez spółki Hawe, Alcatel-Lucent Polska i Orange Polska.

W ocenie prezesa spółki Hawe Krzysztofa Witonia doświadczenie spółek, które tworzą ORSS jest gwarantem tego, że w projekt zostanie zrealizowany w terminie. "Choć zdajemy sobie sprawę, że termin jest niezwykle napięty. Dlatego już dziś przesłaliśmy harmonogram finansowo-rzeczowy do urzędu marszałkowskiego, choć umowa obliguje nas do tego w ciągu 60 dni" - dodał.

Sieć ma być wybudowana do końca sierpnia 2015 r.

W ramach kontraktu wykonawca bezpłatnie przeszkoli również ponad 1,5 tys. osób, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Internet szerokopasmowy na Podkarpaciu obejmie swym zasięgiem 96,5 proc. populacji województwa, razem z zasięgiem oferowanym już przez działających operatorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.