PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, przetarg na operatora sieci szerokopasmowej: Zgłosiły się trzy firmy

  • PAP/AT    9 marca 2016 - 15:11
Podlaskie, przetarg na operatora sieci szerokopasmowej: Zgłosiły się trzy firmy
W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców (fot.pixabay.com)

• Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na operatora sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim.
• Do końca tygodnia potrwa sprawdzanie oferty pod względem formalnym.
• To już trzeci przetarg na operatora.
Trzy firmy zgłosiły się do prowadzonego przez urząd marszałkowski w Białymstoku przetargu, w którym ma być wyłoniony operator zbudowanej za środki UE sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim.

Te firmy to: Operator WSS sp. z o.o. z Poznania, Fonlar sp. z o.o. z Wrocławia oraz Podlaskie Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o. z Warszawy - podaje urząd marszałkowski w swoim Biuletynie Informacji Publicznej.

Otwarcia ofert dokonano w poniedziałek (7 marca). Do końca tygodnia potrwa sprawdzanie złożonych oferty pod względem formalnym. Po tej weryfikacji firmy będą zapraszane do negocjacji - poinformowała w środę (9 marca) dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk. Nie chciała podać, kiedy postępowanie zostanie zakończone. Podkreśliła, że będzie to m.in. zależało od tego jak będą przebiegać negocjacje. Być może jeszcze w marcu lub kwietniu, po negocjacjach podmioty będą zaproszone do złożenia już konkretnej oferty.

Czytaj też: Podlaskie, sieć szerokopasmowa: Urząd szuka operatora internetu

Przetarg na operatora sieci (trzeci, bo dwa poprzednie nie przyniosły rozstrzygnięcia-red.) - urząd marszałkowski w Białymstoku ogłosił pod koniec stycznia. Dotyczy zawarcia koncesji z operatorem zbudowanej sieci szerokopasmowej, któremu zostanie powierzona eksploatacja sieci. Podlaska sieć szerokopasmowa, podobnie jak tego typu infrastruktura w czterech innych województwach ( warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim) powstała dzięki dotacjom z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Podlaskie miało na ten cel z UE 246 mln zł, co stanowiło 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, resztę dokładał samorząd województwa.

W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców. Projekt zakończono z końcem 2015 r. W jego ramach przeszkolono również ponad 1,4 tys. osób w 129 miejscowościach w regionie.

Agnieszka Aleksiejczuk informowała pod koniec stycznia radnych sejmiku województwa podlaskiego, że do podlaskiej sieci szerokopasmowej jest podłączonych testowo siedmiu operatorów, z powodu braku operatora sieci, usługi nie mogą być jeszcze sprzedawane komercyjnie. Łącznie pod koniec stycznia było zawartych ok. 20 testowych umów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.