Podlaskie, przetarg na operatora sieci szerokopasmowej: Zgłosiły się trzy firmy

• Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na operatora sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim.
• Do końca tygodnia potrwa sprawdzanie oferty pod względem formalnym.
• To już trzeci przetarg na operatora.
Podlaskie, przetarg na operatora sieci szerokopasmowej: Zgłosiły się trzy firmy
W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców (fot.pixabay.com)

Trzy firmy zgłosiły się do prowadzonego przez urząd marszałkowski w Białymstoku przetargu, w którym ma być wyłoniony operator zbudowanej za środki UE sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim.

Te firmy to: Operator WSS sp. z o.o. z Poznania, Fonlar sp. z o.o. z Wrocławia oraz Podlaskie Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o. z Warszawy - podaje urząd marszałkowski w swoim Biuletynie Informacji Publicznej.

Otwarcia ofert dokonano w poniedziałek (7 marca). Do końca tygodnia potrwa sprawdzanie złożonych oferty pod względem formalnym. Po tej weryfikacji firmy będą zapraszane do negocjacji - poinformowała w środę (9 marca) dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk. Nie chciała podać, kiedy postępowanie zostanie zakończone. Podkreśliła, że będzie to m.in. zależało od tego jak będą przebiegać negocjacje. Być może jeszcze w marcu lub kwietniu, po negocjacjach podmioty będą zaproszone do złożenia już konkretnej oferty.

Czytaj też: Podlaskie, sieć szerokopasmowa: Urząd szuka operatora internetu

Przetarg na operatora sieci (trzeci, bo dwa poprzednie nie przyniosły rozstrzygnięcia-red.) - urząd marszałkowski w Białymstoku ogłosił pod koniec stycznia. Dotyczy zawarcia koncesji z operatorem zbudowanej sieci szerokopasmowej, któremu zostanie powierzona eksploatacja sieci. Podlaska sieć szerokopasmowa, podobnie jak tego typu infrastruktura w czterech innych województwach ( warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim) powstała dzięki dotacjom z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Podlaskie miało na ten cel z UE 246 mln zł, co stanowiło 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, resztę dokładał samorząd województwa.

W Podlaskiem powstało ponad 1,8 tys. km sieci tzw. szkieletowo-dystrybucyjnej, która stanowi bazę dla mniejszych operatorów, firm telekomunikacyjnych, które mogą dostarczać internet bezpośrednio do odbiorców. Projekt zakończono z końcem 2015 r. W jego ramach przeszkolono również ponad 1,4 tys. osób w 129 miejscowościach w regionie.

Agnieszka Aleksiejczuk informowała pod koniec stycznia radnych sejmiku województwa podlaskiego, że do podlaskiej sieci szerokopasmowej jest podłączonych testowo siedmiu operatorów, z powodu braku operatora sieci, usługi nie mogą być jeszcze sprzedawane komercyjnie. Łącznie pod koniec stycznia było zawartych ok. 20 testowych umów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE