PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Samorząd województwa wprowadza dużą obniżkę cen za dostęp do sieci szerokopasmowej

  • PAP/KDS    8 października 2017 - 19:16
Podlaskie. Samorząd województwa wprowadza dużą obniżkę cen za dostęp do sieci szerokopasmowej
Nowe ceny i specjalne oferty - jak podkreśla urząd marszałkowski w Białymstoku - mają zapewnić przedsiębiorcom atrakcyjne usługi i warunki korzystania (fot.pixabay.com)

Samorząd województwa podlaskiego obniża ceny korzystania z regionalnej sieci szerokopasmowej. W zależności od usługi, nowe ceny będą wynosiły od 70 do 85 proc. mniej.
• Nowe ceny i specjalne oferty - jak podkreśla urząd marszałkowski w Białymstoku - mają zapewnić przedsiębiorcom atrakcyjne usługi i warunki korzystania z nich.

• Zostały one zatwierdzone przez zarząd województwa, sejmik oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

• Obniżki za różne usługi wynoszą od 70 do 85 proc. To oferta np. dla przedsiębiorców, którzy zdobyli dotacje z UE z programu Polska Cyfrowa na dostawę internetu tzw. ostatniej mili, czyli bezpośrednio do odbiorców. Obecnie w regionie z tego programu są realizowane 4 projekty.

Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk poinformowała, że trzy firmy dostały dotacje po ostatnim naborze w programie Polska Cyfrowa na projekty obejmujące zasięgiem cały obszar województwa podlaskiego. Wcześniej dotację dostała też firma, która realizuje projekt w gminie Wyszki.

To, ale też przyszłe projekty, takie jak ogólnopolska sieć edukacyjna (projekt rządowy dot. dostępu szkół do internetu) mają sprawić, że podlaska sieć szerokopasmowa będzie bardziej wykorzystana niż obecnie. Teraz - wg. dyrektor Aleksiejczuk - jest wykorzystywana w "kilkunastu" procentach - jeśli chodzi o możliwości techniczne. Oceniła, że jest to poziom wciąż niesatysfakcjonujący.

- Widzimy jednak rzeczywiste, duże przyrosty w tym zakresie i to się zmienia przede wszystkim z uwagi na postęp technologiczny, który następuje. Dlatego też musieliśmy zaktualizować ofertę - powiedziała dyrektor Aleksiejczuk.

Czytaj więcej: Poznań funduje mieszkańcom komputery i darmowy dostęp do internetu

Dodała, że oferta jest dostosowana zarówno do mikrofirm, które mają inne wymagania, jak i do tych, które potrzebują np. dużej transmisji danych. - W tym zakresie staramy się spełniać wymagania, które - można powiedzieć - dyktuje nam rynek, a przez to pozwalamy na coraz większe wykorzystanie tej sieci - dodała Aleksiejczuk.

By zachęcać kolejnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych do korzystania z sieci, powstała też np. nowa usługa, która pozwala budować sieci WAN dla szkół, klientów biznesowych czy dla administracji z o połowę tańszą od tradycyjnej transmisją danych. Tańsze jest też np. udostępnianie kanalizacji teletechnicznej.

Samorząd województwa jest operatorem sieci szerokopasmowej, bo nie znalazł się - mimo prób w poprzednich latach - komercyjny podmiot tym zainteresowany. Dyrektor Aleksiejczuk ocenia, że to paradoksalnie w obecnej sytuacji rynkowej "dobrze", bo samorząd, który zbudował sieć, może teraz reagować na bieżącą sytuację, a obniżki są z tym związane.

- Chcemy wyjść z dogodną ofertą do tego, by w jak największym stopniu wykorzystać infrastrukturę sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej. Ma być bardziej dogodna, tańsza, bardziej atrakcyjna - powiedziała dyrektor Aleksiejczuk. Dodała, że urząd zaczyna promować nowy cennik, rozmawia o tym z klientami.

Czytaj więcej: Szefernaker: żyjemy w czasach wojny informacyjnej. Musimy się na nią przygotować×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.